| Bnz a întrebat:

Şoriciul este un preparat tradițional românesc?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu!
Soriciul este pielea porcului care este parlita si mancata de multe popoare din lume!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Șoriciul nu este un preparat. Este pielea porcului, pârlită, spălată si dată cu sare.
Un preparat este un aliment format din mai multe componente. Poate doar noi mancam asa ceva de la porc.
Am lucrat in Sardinia, Italia, nu conteaza ce, si cand se tăia cate un porc, localnicii se uitau cu scârbă cand vedeau ca eu mancam sorici de pe el.

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Iar cand ei mancau pisici te uitai tu cu scarba, nu?laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Nu cred ca ar fi mancat asa ceva.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru darrio2007):

Mamma mia que bellezza, te invit la dragoste si sex sa citesti intrebarea mea care cuprinde o propozitie in italiana

| mi25 a răspuns (pentru darrio2007):

Uciderea pisicilor in vederea comercializarii carnii este interzisa prin lege din 1991 in Italia. Deci? Ce rezulta de aici? Mananca sau nu italienii pisici? Chiar si clandestin?

| darrio2007 a răspuns (pentru mi25):

Cat am lucrat pe acolo nu am vazut asa ceva.

| ReddY25 a răspuns:

Autentic chiar

| Iote a răspuns:

Numai romanii mananca chelea porcului.
Ceilalti fac cizme/ghete din ea.

| Ticvm a răspuns:

Da