| Olga a întrebat:

Care epilatoare sunt mai bune? Cu dischete sau pensete? Care e diferenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu stiu sa fie diferenta de "efect" intre dischete si pensete... Pentru mine, mai bune sunt alea care dor cel mai putin big grin

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

La marca de epilatoare Philips sunt niste discuri care se apropie si smulg parul (formand in fapt o penseta) iar la marca Braun sunt sub forma de pensete. care in final tot asta fac, smulg parul. Difera forma... dar nu cred ca in esenta difera foarte mult. Au acelasi efect. Poate ca nu in forma lor, ci in faptul daca au sau nu efect de racire sau alte... imbunatatiri pot diferi. Nu stiu daca te-am lamurit, mie personal mi se par asemanatoare.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

incearca pe cel de la Braun cu pensetewinkingwinkingisi merita baniiwinkingwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiam ca epilatoarele cu dischete sunt mai eficiente, ca smulg parul mai bine si au mai multe rotatii pe minut...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am niste radacini strong. De aceea am incercat tot ce a aparut pe piata, de la cele cu arc la cele cu discuri de plastic si cu pensete. Acum folosesc Braun cu pensete metalice. Daca ai fire care se smulg greu, cel mai bine esa epilezi dupa baie, cand porii sunt deschisi, dar sa te usuci foarte bine. Daca esti mai sensibila, incepe dintr-o zona care nu doare asa tare, apoi treci incet spre zonele dureroase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discurile/dischetele sunt plate si distrug firul doar de la suprafata pielii, nu il smulg, astfel ca sunt ineficiente ca si aparatul de ras, in plus daca ai pielea sensibila e dificil de suportat! cel mai eficient este cel cu pensete sau epilatul clasic cu ceara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine te ghidezi dupa marca, recomand Braun si Philips.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceara e cea mai buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CELE CU PENSETE...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Philips cu discuri ceramice

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu pensete pentru ca smulge firul draga mea

| gabi a răspuns:

Eu am avut de amandoua si nu am sesizat nicio diferenta, amandoua tipurile mai mult rup decat smulg...

| eusebiu23 a răspuns:

Cred ca cele cu pensete sunt mai putin dureroase... Nu stiu sigur.