| Furnicuta000 a întrebat:

Mi-am luat o bratara pe care scrie argint 925. Cand am primit-o am testat-o cu magnetul si cheita si lantul de prelungire s-au lipit instant de el dar cand am pus pe bratara propriu-zisa magnetul se lipea dar foarte putin, adica nu era atras asa de tare incat sa ramana lipit acolo. Eu ce sa inteleg din asta? Va rog raspundeti pe subiect. Cu site-ul ala am rezolvat. Mi-au dat banii inapoi, m-au lasat sa pastrez bratara

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Argintul nu are proprietati magnetice. Deci ce nu este argint este atras de magnet. Si invers.

| relian a răspuns:

Ce sa intelegi? Ca este un aliaj care contine si otel, nu este metal nemagnetic, gen argint, aur sau alte metale nemagnetice.
Mai mult ca sigur este un aliaj otel cu argint, daca o fi laughing sa nu fie ceva inox de ala mai slab calitativ, nemagnetic, dar daca e slab, normal contine otel destul cit sa devina magnetic.

| Korkodeln a răspuns:

Argintul nu se aliaza cu nici un metal ieftin si magnetic, practic ai cumparat o chinezarie fake argintata (acuperita cu un strat subtire de argint care se duce in timp), firma nu vrea sa se complice si ti-a dat banii inapoi imediat pentru ca:

1) chestiile astea costa nimic toata pe alibaba (en-gross), deci nu e mare pierdere pentru firma.

2) Putini care cumpara se apuca sa testeze compozitia ci pur si simplu ori nu le pasa ori le poarta "de frumusete" si se bucura ca nu coclesc sau dau alergii ca alea cu nichel.

| Furnicuta000 explică (pentru Korkodeln):

Dar totusi intrebarea mea era de ce pe o parte din bratara magnetul se lipeste instant si ramane lipit si pe cealalta parte magnetul doar adera foarte putin dar nu se lipeste

| Korkodeln a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cheita si lantul probabil nici nu au pretins ca sunt din argint, e posibil sa fie direct otel/fier nichelat, la bratara probabil ca exista mai mult argint, o acoperire de cupru intermediara care mai "distanteaza" magnetul. Un bijutier iti zice instant cine ce e.

| Furnicuta000 explică (pentru Korkodeln):

Ar fi bine sa fie inox placat cu argint, macar asa stiu ca nu rugineste. E o bratara tennis deci pietrele ies in evidenta

| Animeforlifee9921 a răspuns:

Magnetii atrag doar chestii de fier, iar argintul nu e fier.

| alexm2004 a răspuns:

Hello!
Din ceea ce descrii, se poate concluziona că brățara pe care ai primit-o nu este complet din argint pur (argint 925), ci conține și alte metale. Argintul 925 înseamnă că bijuteria este formată din 92.5% argint pur, restul de 7.5% fiind alte metale (de obicei cupru) pentru a conferi duritate și rezistență.

Argintul pur (și argintul 925) nu este magnetic, ceea ce înseamnă că nu ar trebui să fie atras de un magnet. Dacă brățara ta are părți care sunt atrase puternic de magnet (cheița și lanțul de prelungire) și alte părți care sunt atrase doar puțin, aceasta poate indica următoarele: Cheița și lanțul de prelungire sunt probabil fabricate dintr-un metal diferit, posibil un metal care conține fier sau alt material magnetic. Acest lucru este comun în cazul în care aceste componente sunt produse separat și adăugate la brățară. Brățara în sine ar putea fi placată cu argint 925, dar fabricată dintr-un metal diferit în interior, care poate fi ușor magnetic. Proporția mică de atracție magnetică pe partea principală a brățării poate indica prezența unor aliaje de metale folosite pentru a conferi brățării o anumită rezistență mecanică.

În cazul în care dorești să te asiguri de compoziția brățării, poți opta pentru mai multe metode de verificare. Un test cu acid pentru argint este o opțiune precisă, însă poate fi mai invazivă și necesită cunoștințe specializate. De asemenea, consultarea unui bijutier profesionist este o variantă, ei putând efectua teste suplimentare pentru a verifica autenticitatea argintului și pot oferi o evaluare clară.