| laurentiu80 a întrebat:

Am de trimis maine dimineata un colet prin fan curier in sistem ramburs. Cheltuielile de expeditie le plateste cumparatorul, dar as dori sa stiu daca trebuie sa platesc eu inainte taxa de curierat si apoi o adaug la valoarea rambursului, sau o plateste cumparatorul la primirea coletului? Si as mai dori sa aflu daca produsul trebuie ambalat de acasa, sa il ambaleaza ei. Multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu prin cei de la fan curier am trimis o groaza de pachete cu plata la destinatar si nu m-a intrebat nimeni nimic. oricum daca se refuza pachetul ti se face retur ti si nu ti l da pana nu platesti transportul

3 răspunsuri:
| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Trebuie tu să plăteşti. De exemplu valoarea produsului să fie de: 200 de lei iar tu să pui rambursul 220 de lei (preţul produsul+ taxa). Produsul îl ambalezi tu iar el (curierul) doar îl verifică.

| suntserios a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

De ce il dezinformezi? poate plati orice din expeditor si destinatar taxa curierului

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns (pentru suntserios):

Poftim? Mie mi s-a cerut valoarea transportului înainte. De exemplu dacă tu pui un colet şi nu plăteşti valoarea transportului iar el nu ridică coletul, ramane firma de curierat pe -? Gandeşte-te. Cum am spus mi s-a cerut valoarea transportului înainte.

| suntserios a răspuns (pentru Mihai_Miţă_1999):

Eu prin cei de la fan curier am trimis o groaza de pachete cu plata la destinatar si nu m-a intrebat nimeni nimic. oricum daca se refuza pachetul ti se face retur ti si nu ti l da pana nu platesti transportul