| Piciuuu a întrebat:

Buna ziua! Am o mica intrebari pentru specialisti sau stiutori in domeniul bicicletelor. Am in plan un proiect cu un ROCKRIDER ST540 S cu roti de 27, 5, pipa 80mm ( asa scrie pe ea) marimea L.
As vrea sa modific furca presupun ca la cei de la Ride Shop si vreau sa intreb intai aici daca se potriveste o furca de 160mm de la Rockshox? Bicicleta avand o furca de 120mm acum. In anunt scrie ca furca Rockshox este pentru roata de 27, 5. Va cer parerea. Pot sa fac un upgrade cu asa ceva sau nu? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| TommyMiller a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa mergi la atelier sa ti-o monteze, o poti monta singur daca ai inbus de 6 (daca nu ma insel), dureaza max. 20 min!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, da.

| TommyMiller a răspuns:

Trebuie sa fii atent la lungimrea si felul tevii ce se fixeaza pe rulmenti la cadru! exista format conic si format cilindric, altfel poti face upgrade si obtii o dimensiune de amortizare mai mare cu 40mm

| ShREKT a răspuns:

Oarecum ai putea, dar s-ar putea sa modifice unghiul la care stai pe bicicleta si sa te jeneze. incearca sa gasesti un Rockshox de aceeasi marime ca nu stiu daca ar fi asa mare diferenta acei 40mm

| Piciuuu explică (pentru ShREKT):

Multumesc, aceste detalii o sa ii intreb si pe cei de la ride shop sau unde as putea sa o montez.

| Piciuuu explică (pentru TommyMiller):

Am sa incerc, cand am s o iau. Ai ceva ig ca sa ti pot cere parerea si eventual sa ti dau o poza cu furca? m-ar ajuta mai mult daca vb pv

| TommyMiller a răspuns (pentru Piciuuu):

Nu trebuie neaparat sa mergi la atelier sa ti-o monteze, o poti monta singur daca ai inbus de 6 (daca nu ma insel), dureaza max. 20 min!