| Gileadragos a întrebat:

Cum afectează firul textil peștele? Cum îl rănește mai exact? Îi rupe gura?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu firul rupe gura pestelui ci "carligul" care se agata la capat in fir, si nu rupe, ci mai mult strapunge
mai multe iti poate explica un pescar inrait

| darrio2007 a răspuns:

Gura i-o rupe acul de pescuit nu firul.

| dullcat a răspuns:

Daca se zbate si scapa, da. Sau intrebi de practica in care i se da drumul dupa ce este prins? Chiar si atunci raspunsul este da, ramane cu gura perforata si asta il va afecta dupa aceea, in sensul ca nu va mai putea prinde prada cum trebuie si asta duce la o rata de mortalitate mai mare.Nu inteleg de ce se spune ca este o practica inofensiva pentru bietele fiinte, cand nu e deloc. Daca te intereseaza sa afli cat de nociva e industria pescuitului iti recomand documentarul Seaspiracy.Asa local, nu zic ca ar trebui interzis pescuitul, insa ce se intampla la nivel actual global e horror si mereu e loc de mai bine.

https://www.youtube.com/watch?v=sN8GobQxd3E

Aici omul vorbeste despre cum metoda catch&release poate fi si prietenoasa cu pestii, spre deosebire de practica majoritara:

https://www.youtube.com/watch?v=wnV2xk9d1TU