| anonim_4396 a întrebat:

E recomandat sa fac antrenament acasă numai abdomene? Pot sa fac abdomene în fiecare zi acasă sau trebuie si pauza? Vreau sa îmi depășesc condiția începând de anul asta și sa fac si eu sport.

Răspuns Câştigător
| randomuser009 a răspuns:

:Rezumat:cam 15-20kg daca esti la inceput si vrei forta, dar depinde si de fizionomia ta, eu nu am bani momentan pentru alte gantere, sunt multumit cu ce am pana acum, de aia raman pe 10kg, mai mult de rezistenta. Aici se term rezumatul.

Depinde ce vrei sa faci, eu folosesc de 10 kg, unele mai usoare iti cresc rezistenta, ceea ce te ajuta sa faci mai mut sport, mai grele, te ajuta sa pui muschi si forta, daca pui muschi pe cantar poate arata numere mai mari, din cauza muschilor, dar talia abdominala va fi din ce in ce mai mica, ceea ce inseamna o slabire a grasimii abdominale. Daca alegi cea cu rezistenta, slabesti dar nu pui muschi, ceea ce nu iti creste metabolismul.
La cea de rezistenta durata poate fi obositoare, si mentala mai ales daca o faci zilnic(6 8 repetitii a cate 10), si la cea cu greutati, dupa 1.5-2(1 rep e 10 ridicari) repetitii si ai terminat, dar greutatea e mare.
As recomanda pe la 15 20 kg pentru inceput(daca crezi ca ridici usor aceste greutati, poate 30), depinde si de tine, ridica cat poti de mult greutatile, pana la pauza.

10 răspunsuri:
| Paul754880338 a răspuns:

Abdomenul este și el un mușchi și inca unul slab în comparație cu pieptul sau cvadricepsul de exemplu. Asta înseamnă cu atât mai mult ca poate fi ușor supraantrenat. Deci lasă-l ușor, lasa-i timp de refacere și ocupa-te și de restul mușchilor.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Paul754880338):

Vreau sa îmi iau și niște gantere sa fac si eu exerciții acasă cu ele.De câte kg recomanzi?

| Ilovedinero a răspuns:

Este recomandat sa faci pauza, muschii nu apucă sa se refaca.Decat sa faci 20 de abdomene pe saptamana mai bine faci 70 2 zile pe saptamana. Abdomenele ti-am mai explicat eu ca nu ajuta la aproape nimic si sa sunt exercitii de 10000 de ori mai bune dar esti incăpătânat.

| randomuser009 a răspuns:

Uite o intrebare, de ce vrei sa faci numai abdomene?
Sau de ce vrei sa faci abdomene, in mod special?

| AvalohAlyn a răspuns (pentru randomuser009):

Fiindcă am o bara ajutătoare de facut abdomene și mi-e mai ușor plus ca vreau și ei sa am un abdomen mai tonifiat, mai frumos, în timp.

| randomuser009 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Inteleg, dar stii ca organismul arde de peste tot, nu?
Eu am ars de pe burta doar cu dieta flotari si greutati, nu am muschi din aia mari, dar deoarece nu stiu daca vrei abdomene din alea mari si voluminoase, sau numai vizibile, spun din propria experienta si a unor cunscut, poti face abdomen plat cu patratele, fara exercitii pentru abdomene(patratele din alea mai plate, mai nelucrate, dar vizibile), eu am pus burta inapoi ca na, sarbatori sucuri, dar na depinde ce vrei sa obtii.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru randomuser009):

Vreau sa îmi iau și niște gantere sa fac exerciții acasă cu ele.De câte kg recomanzi? Tu faci cu ganterele?

| randomuser009 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

:Rezumat:cam 15-20kg daca esti la inceput si vrei forta, dar depinde si de fizionomia ta, eu nu am bani momentan pentru alte gantere, sunt multumit cu ce am pana acum, de aia raman pe 10kg, mai mult de rezistenta. Aici se term rezumatul.

Depinde ce vrei sa faci, eu folosesc de 10 kg, unele mai usoare iti cresc rezistenta, ceea ce te ajuta sa faci mai mut sport, mai grele, te ajuta sa pui muschi si forta, daca pui muschi pe cantar poate arata numere mai mari, din cauza muschilor, dar talia abdominala va fi din ce in ce mai mica, ceea ce inseamna o slabire a grasimii abdominale. Daca alegi cea cu rezistenta, slabesti dar nu pui muschi, ceea ce nu iti creste metabolismul.
La cea de rezistenta durata poate fi obositoare, si mentala mai ales daca o faci zilnic(6 8 repetitii a cate 10), si la cea cu greutati, dupa 1.5-2(1 rep e 10 ridicari) repetitii si ai terminat, dar greutatea e mare.
As recomanda pe la 15 20 kg pentru inceput(daca crezi ca ridici usor aceste greutati, poate 30), depinde si de tine, ridica cat poti de mult greutatile, pana la pauza.

| healerdx7 a răspuns:

De ce sa te limitezi doar la abdomene?
Fa si tractiuni, flotari, flotari la paralele (sau dips), plank, side plank, genuflexiuni, fandari.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru healerdx7):

Fiindcă am eu o bara ajutătoare de facut abdomene și mi-e mai ușor plus ca vreau și ei sa am un abdomen mai tonifiat, mai frumos, în timp.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru healerdx7):

Vreau sa îmi iau și niște gantere sa fac exerciții acasă cu ele.De câte kg recomanzi?