| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Pentru un culturist e necesar 5 mese pe zi. Totusi, la o masa indiferent de cat de mult mananci corpul tau nu poate asimila decat un anumit numar. de exemplu mananci 500 carbohidrati, dar corpul tau poate asimila 300, iar restul sunt aruncati la wc.
Intrebarea mea este cum imi pot gasi maximul? cum pot sti cat poate asimila corpul meu ca sa stiu cat sa mananc.
Multumesc.

11 răspunsuri:
| cristi1505 a răspuns:

Frate...astea sunt mituri.Corpul tau asimila cat ii dai.Cat ii dai, el atat isi ia, pentru asi face rezerve de proteine, carbohidrati, lipide etc.Nu isi ia mai putin decat ii dai.Ideal e ca la o masa sa ai asigurate 30g de proteine, carbohidrati depinde de perioada in care esti(masa sau definire) si lipide 5g.

| FitMonkey a răspuns:

30-40g proteine la o masa
cu 5 mese pe zi asta inseamna 150-200g proteine/zi asta e foarte ok daca nu ai peste 100kg

| anonim_4396 explică (pentru FitMonkey):

Imi pare rau, dar din motive material imi este foarte greu 30-40 grame proteina la o masabig grin adica la fiecare masa. 1-2 mese nu mananc asa mult, in rest sa zicem da, dar nu proteina din zer

| adishorMS a răspuns (pentru FitMonkey):

Corecta opinie

| FitMonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Proteina din zer e un supliment. eu m-am referi la proteinele extrase din mancare
si eu am dat doar un exemplu, sigur ca nu consumi atat daca greutatea ta e mult mai mica de 100kg
ideal ar fi sa consumi 2gr proteine/kg corp
calculeaza, imparte la 5-6 mese si iti va da un numar mai mic happy

| anonim_4396 explică (pentru FitMonkey):

Prin proteina din zer m am referit la carne. e scumpa carneabig grin
si 4-5 mese pe zi e ok?big grin

| anonim_4396 explică (pentru FitMonkey):

Eu am 68-69 kg la 1.70

| FitMonkey a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, 4-5 mese e ok si mai poti adauga inca o masa care consta in fructe si niste grasimi sanatoase (alune, nuci)
deci tu treabuie sa consumi 140 gr proteine/zi
prima masa sa o ai dupa maxim 30min dupa ce te-ai trezit si ultima sa o ai inainte cu 2ore de culcare
la ultima masa sa consumi alimente care contin proteine cu absortie lenta (lapte, branza, iaurt->lactate) astfel iti asiguri proteine pe timpul noptii

| anonim_4396 explică (pentru FitMonkey):

Ultima masa consta in lapte ( 500 ml ) cu 5-10 min inainte sa ma culc. Iar dimineata mananc cam dupa 5-10 min dupa ce ma trezesc big grin

| adishorMS a răspuns:

Tu cauti perpeetum mobile (imposibilul)
ar fi idealul eficientei sa consumi exact cat ai nevoie depinde de cele mai mici chichite de la grupa pe care o lucrezi in ziua respectiva si pana la cat circuli pe jos, masina, sau bicicleta trecand pe la eforturile sentimentale si emotionale care la randul lor sunt consumatori, daca nu ai de suferit surplus de greutate sau lipsa de vlaga mananca in continuare la fel si ai grija la exercitii

| anonim_4396 explică (pentru adishorMS):

Asa e ce am cerut sa stiu pare cam imposibil, dar eu ma gandeam sa aflu macar o masura generala daca ar exista. deoarece din cauza faptului a timp de ceva timp am consumat cam 5 litri de apa pe zi mi s a dilatat stomacul si la o masa pot manca mult pana il umplu. pe langa aceasta am aflat ca daca mananci mult nu e tocmai bine sau economic deoarece corpul tau ce nu mai poate asimila arunca.
Din aceste motiv as vrea sa stiu unde sa ma opresc ca sa umplu apoi stomacul cu apa big grin