| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU! E cineva pe aici care se pricepe la veninul de scorpion? As dori informatii mai in detaliu despre acest subiect mai ales pentru pretul acestuia. Da acum sa fim seriosi 1 gram de venin de scorpion costa 10000€. Pe net nu prea gasesti informatii amanununtite. Cam ce cantitate produce (in grame) intr-o luna? Care e densitatea lichidului in sine? Cam cat e un gram (in mililitri) in functie de vascozitatea acestuia?

Răspuns Câştigător
| Razvan1000 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Pai si cam ce cantitate produce pe luna?

| Razvan1000 a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Orice specie de scorpion prodice venin? Unde il vinzi dupa ce il produce?

| johnnny123 a răspuns (pentru Razvan1000):

Realizezi ca este ilegal ca o persoana privata sa vanda venin de scorpion, nu-i asa? Si cui l-ai vinde mai exact? Unde ai gasi cumparatori interesati de asa ceva? Si cine ar fi acei cumparatori? Asasini, companii farmaceutice?

| Razvan1000 a răspuns (pentru johnnny123):

Ilegal? Ilegal nu e in niciun caz. E foarte scump pentru ca este folosit in multe tratamente medicale dar in cantitati infime. Si pentru ca daca te musca sau iti intra in sange venin din ala mori direct. Cu mare grija si cu ustensile necesare ( si cu curaj desigur pentru ca e mortal veninul in stare pura ) il poti recolta. Pe partea de vanzare in Romania nu se gasesc cumparatori dar in lume exista multe centre ce cercetare care chiar ar cumpara si cantitati industriale. Ca persoana privata poate nu va campara nimeni, dar daca stii cum sa il recoltezi in maxima siguranta, iti faci o firma ( un srl sau pfa ceva ) si declari toata activitatea la stat. Atunci da teoretic e legal si chiar se cauta cantitati foarte mari in alte tari ca in Romania in niciun caz

| Razvan1000 a răspuns (pentru johnnny123):

Un singur litru de venin de scorpion e 10.000.000 € ( e declarata oficial cea mai scumpa substanta lichida din lume. Pe vaza ei se incearca gaserea de remedii penteu cancer, scleroza multipla si altele )

| johnnny123 a răspuns (pentru Razvan1000):

Am spus ca este ilegal sa faci asta ca persoana privata, adica fara autorizatiile necesare.

Daca tu crezi ca poti sa-ti faci o companie care sa primeasca toate autorizatiile necesare pentru a fi furnizor de ingrediente pentru industria farmaceutica, mult succes. Dar s-ar putea sa te chinui ceva...