| FanAsioaf a întrebat:

Care este sensul existenței? De ce exista ceva? A existat un timp în care sa nu fi existat nimic? Înainte de univers? Ce va fi după ce universul se va sfârși?

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

La întrebări de genul, care se referă la început, sau chiar mai înainte de început; sau la viitor și chiar după ce se termină viitorul, nu se pot face decât speculații. Oricât de "știință" ar fi un om de știință, are și el limite. Noi abia bâjbâim pe aici prin sistemul nostru solar și avem vagi cunoștințe despre galaxii, despre roiuri de galaxii... Ar fi ridicol să afirmăm că știm cum și de ce a început să existe ceva și ce va fi după ce nu va mai exista nimic.

| RAY a răspuns:

Sensul existenței tale ți-l creezi tu personal,sensul ar trebui sa fie să cunoști o meserie și să fii foarte bun,să citești cărții de psihologie,filozofie,știință,să îți iubești părinți,soția,copii,sa te cunoști cat mai bine,sa faci meditați și să te bucuri de fiecare clipa nu mă refer prin dulciuri,mâncare,sa mergi in vacante,sa fii social,sa donezi,creativ, universul nu are nici un sens, scop, nici măcar in biblie nu scrie de vreun sens, totul este absurd, de asta e bine sa trăiești că Intr un film dar tu sa fii regizorul

| doctorandus a răspuns:

Timpul a inceput odata cu Universul. "Inainte" de aparitia Universului nu exista timp.

| Madaxo97 a răspuns:

Cred ca termenul "nimic" si "ceva" sunt relative, au sens doar dacă le dai tu.
A existat un timp în care sa nu fi existat nimic? Eu cred ca nu, mereu trebuie sa fi existat "ceva", si mereu va fi ceva si dincolo de univers si de sfârșitul lui. Ce anume va fi, nimeni nu poate stii si nu poate descrie in cuvinte. Ai pus niște întrebări foarte bune, dar care nu prea cred ca ar avea un răspuns concret de la nimeni, trebuie mult de gândit la ele happy

| EliLeli a răspuns:

E o noua forma pe care a luat-o energia. Exista pentru ca...ti-am zis mai sus. Cred ca erau alte "forme" pe care le lua energia. Va fi o alta forma pe care o va lua energia.

| RAY a răspuns (pentru EliLeli):

La Sf existenței a universului va fi un nou big bang

| StimabiluI a răspuns:

Care este sensul existenței?
Să fii fericit și să îi faci și pe alții fericiți.

| Andreimac a răspuns:

Sensul existenței este foarte divers, pentru a da sens vieții unei persoane, persoană respectivă trebuie să își găsească o pasiune sau un scop pe care să le urmeze. Stai puțin cu tine și gândește-te ce vrei să faci cu viața ta. Da, a existat un timp în care nu exista nimic, înainte de Bing Bang sau când Dumnezeu a creat lumea. Nu știm exact ce s-a întâmplat atunci sau ce a declanșat exact apariția universului. Ce știm este faptul că era un fel de gaz care s-a comprimat și după a explodat în universul vizibil care este în continuă expansiune. Practic după ce universul se va sfârși nu va mai fi nimic sau potrivit religiei creștine toți oamenii vor fi în rai sau iad (depinde ce au făcut în viață). Eu personal cred că multe teorii sunt adevărate și se suprapun, dar în același timp nimic nu există fiindcă provenim din nimic, deci practic lumea nu există…