| anonim_4396 a întrebat:

Care este viteza de rotatie a terrei in jurul axei?

6 răspunsuri:
| selef a răspuns:

O tura pe zi.

Laur
| Laur a răspuns:

Cat de exact iti trebuie? Daca asemeni Pamantul cu o sfera ai o revolutie completa la fiecare 24 de ore. Transformat in radiani pe secunda e: 1 radian pe 86400 secunde, adica 1, 15 x 10^(-5) radiani pe secunda.

Poti face transformari in revolutii pe minut sau Hz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viteza de rotatie a Terrei in jurul axei sale este de 30km./secunda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu vreau sa-mi spuneti in metri sau km. ok?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok dupa raspunsu lu anonim lungimea totala a ecuatorul pamantului ar avea 2. 592. 000 km hmmm, adica un diametru de circa 820. 000 km, sa fiu al naibi dar mare mai e pamantu laughing, viteza de rotatie a pamantului este nici mai multi nici mai putin de 463 m/s adica 1669km/h

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1669 km/h