| anonim_4396 a întrebat:

CU CE VITEZA SE INVIRTE PAMINTUL IN JURUL AXEI SALE?

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

23h, 56min, 4, 09053 sec, cu o viteza de 465m/s, iar circumferinta Pamantului la ecuator este de 40, 075km.

| lbtc a răspuns:

Nu se stie cu exactitate zic eu ...este o aproximatie...sistemele de masura ale vitezei sunt aproximative...noi incercam sa stabilizam o valoare spre exemplu 1 dar ce inseamna el? ...sa-l definesti pe 1...de unde incepe el ...se spune ca matematica este o stiinta exacta dar cat de exacta... poate fi perfecta? ce inseamna pefect...ca sa il definesti pe 1 trebuie sa stii cu exactitate ce este 0...ca sa poti porni de undeva ...nu stiu poate nu sunt in masura sa te ajut,... dar astea au fost consideratiile mele...

| Beatrice_6624 a răspuns:

360000KM/h

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

30 m/s