| anonim_4396 a întrebat:

Ce dovezi științifice pot confirma existența lui Dumnezeu?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu pot exista dovezi stiintifice nici pentru, nici contra. Stiinta nu se ocupa cu existenta zeilor (nu e o problema stiintifica).

| CostinAlamariu a răspuns:

Dacă pui întrebarea asta habar nu ai ce studiază știința.
Știința studiază exclusiv fenomenele naturale, altfel spus lumea creată. Așadar nu are nicio legătură studiul lumii naturale cu Creatorul lumii naturale.
Dacă știința ar putea dovedi că Dumnezeu exista atunci Dumnezeu ar face parte din natură, deci ar fi oarecum contradictoriu.

În schimb filozofia se ocupa cu lucruri de genul, iar dovezi filozofice există! Din păcate e prea complicat pentru userii de pe TPU si n-ar înțelege.

| Lukasssz a răspuns:

Nu exista.

| Zuzu1991 a răspuns:

42 ways to kill Hitler
https://www.google.com/search?q=42+ways+to+kill+Hitler
chestia asta dovedeste NEGRU PE ALB ca soarta exista
iar daca exista soarta...

| StrongHeart a răspuns:

Da. Iti dau un exemplu. Una din urechile Sfantului Ioan Botezatorul nu a putrezit nici dupa peste 1600 de ani.
Sunt lucruri la care si cei mai invatati oameni nu au raspuns, de fapt foarte multe si exista multe discutii contradictorii in cercurile oamenilor de stiinta, multe teorii care se bat cap in cap cu alte teorii, asta fiindca nu toti gandesc intr-un fel, orbeste si cu urechi de cal. Depinde cu cine stai la discutii.
Pe zi ce trece, se descopera lucruri noi si ce ieri era "sigur", azi nu mai este. Lumea se schimba, totul se schimba.
Sunt foarte multe dovezi, totul tine de ce alegi tu sa crezi.

| chuckmanson a răspuns (pentru StrongHeart):

Mulțumesc că mi-ai salvat sufletul! Acum am realizat că un dumnezeu atotputernic și atotiubitor, care pentru un motiv necunoscut în loc să ajute copiii înfometați, ține urechi de morți proaspete, există! Nu îți pot mulțumio suficientlaughinglaughinglaughing

| StrongHeart a răspuns (pentru chuckmanson):

In primul rand nu ti-am raspuns tie, dar daca ai vreo explicatie stiintifica pentru care se intampla astfel de lucruri, lumineaza-ma, daca nu, esti doar un simplu om care ia in ras lucrurile sfinte cu o parere pe internet.
Cat despre copii infometati, de unde stii tu ca nu-i ajuta? Sunteti foarte tari astia care va plangeti de copii saraci si infometati, dar nu ati calcat in vreo biserica sau manastire sa vedeti cate se fac pentru cei neajutorati.
De multe ori acei copii sunt rezultatul ignorantei si nepasarii parintilor care ei singuri isi aduc blestemul asta asupra lor si asupra copiilor lor, dar nu inseamna ca nu exista oameni bine intentionati care construiesc si ii ajuta pe ceilalti. Cand o sa iesiti din bula voastra de ignoranta, poate o sa vedeti cu alti ochi realitatea.

| Dorotheea21 a răspuns:

Lipsa dovezilor pentru existenta divinitatii este singurul argument al ateilor.
Exista teorii, argumentul cosmologic, argumentul ontologic si analogia ceasornicarului, despre astea am auzit eu dar nu le cunosc foarte bine. Oricum, mai departe de teorii stiinta nu cred ca are posibilitatea sa mearga in cautarea lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ieri s-a aratat la tv icoana care plange rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici, nici.

| chuckmanson a răspuns:

Absolut niciuna pentru niciun fel de zeitate!

Răspuns utilizator avertizat
| Crescent a răspuns:

Nu cred ca este vreuna. Oamenii de stinta nu cred in Dumnezeu. Mai bine spus, cei mai multi dintre ei

| Antisistem11 a răspuns:

Scopul științei e sa ne explice viata nu sa dovedească existența zeitatilor