| avalon a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii cu adevara pocaiti.si cu credinta in Dumnezeu? nu conteaza cultul religios...

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Dumnezeu n-a lasat nici o religie! Christos a propovaduit o credinta pe baza pocaintei. Oamenii sunt cei care au inventat religiile. Din pacate, pe tema religiei, de-a lungul istoriei oamenii s-au divizat in loc sa se uneasca.In cer vor intra doar oamenii cu adevarat pocaiti indiferent de religia lor! iar iadul va fi plin de oameni religiosi.Eu sunt pocaita, si nu mi-e rusine cu acest statut! Pocaitii sunt acei oamenii CU ADEVARAT schimbati de Dumnezeu si nu cei care apartin unei anumite RELIGII.Nu exista o religie crestina mai putin buna ca alta, doar ca pocainta face diferenta. Pocaitii sunt acei oameni care au o relatie personala si verticala cu Dumnezeu prin Isus Christos si Duhul Sfant.

63 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Avalon, nu asocia termenul "pocait" cu "adevarat". ori esti pocait, ori nu. Asadar, despre pocaiti, numai de bine! Bineinteles, cuvantul "pocait" este folosit in mod generic pentru protestanti/neoprotestanti, poate de-asta ideile sunt impartite. Exista pocaiti numai cu numele. Pocaitii sunt cei care au acceptat chemarea lui Dumnezeu, indiferent de cultul din care fac parte. Sunt cei care isi dedica in intregime viata Domnului, dar nu izolandu-se in varful vreunui munte sau in pustie, ci propovaduind Evanghelia. Din cauza asta unii se simt deranjati cand pocaitii aduc mereu vorba despre Dumnezeu. Ei doar Ii implinesc porunca (daca ati citi Biblia ati afla asta) si o fac din dragoste pentru Cuvantul Lui si pentru semenii lor.
p. s.: Slava Domnului ca mi-a schimbat viata si nu imi e rusine sa ma numesc pocaita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt oameni nebuni nu stiu sa-si traiasca viata ei vor la bartanete sa fie oameni cinstiti pot fi cinstiti fara sa se pocaiasca asta mi se; pare o nebunie in cine crede ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pace vreau sa vorbim
o parere buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajung in prezenta Dom.Isus in Rai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni extraordinari ce sa zic, cat despre cult doar cine are o pb considera k el e o religie anume, biserica univesala e formata din adevarti credinciosi, din diferite biserici(ortodoxe, catolice, protestante)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte important sa crezi in ceva. Eu de exemplu nu cred in rai si iad dar cred foarte mult in reancarnare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte important sa crezi in ceva .Eu de exemplu nu cred in rai si iad dar cred foarte mult in reancarnare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://revelatia.cabanova.ro asta e adevarul biblic nu exista religii ci credinta lui Christos si cine a studiat biblia poate vedea adevarul si acest site ce nu apartine nici unei denominatiuni religioase te poate ajuta sa afli adevarul daca il cercetezi cu atentie si verifici inainte sa crezi ceva ca totul se poate verifica drum drept si lumina pe calea cea buna a lui Iisus Christos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi sincer sati zic pocait cu adevarat o fost doar 1 adica Domnul nostru Isus Hristos si da suntem pocaiti da nimeni nu-i pocait cu adevarathappyeu asta cred si am dedus. Poti sa fi pocait dar nu-i de ajuns doar cu numele trebuie ca Domnul Isus sa ne schimbe Domnul Isus si atunci am putea spune ca suntem pocaiti cu adevarat dar nici un om nu o sa fie pocait asa cum a fost Isus Hristos.Si doar pocaiti cu adevarat chimbati de Dumnezeu pot ajunge in imparatia cerurilorhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima porunca care a zi-o dupa ce so botezat si sunt niste oameni minunati care cerceteaza scriptura cu adevarat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaitii sunt niste mincinosi carora le place sa raspandeasca tot felul de minciuni despre ceilalti crestini. Secta pocaitilor a luat nastere in anul 1832. Pe deasupra dau dovada de multa ipocrizie, incultura si prostie cu carul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi, sectanţii pocăiţi şi alţii ca ei s-au obişnuit să mintă cu neruşinare că preoţii creştini L-ar fi răstignit pe Domnul nostru Iisus Hristos. Această minciună a lor dovedeşte cât de inculţi si răi sunt faţă de creştinii ortodocşi. Ar face bine să se documenteze şi să observe că cei ce L-au răstignit pe Domnul au fost unii dintre evreii sâmbetişti, care nu au vrut să creadă în Domnul Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu. Preoţii creştini nu aveau cum să-L răstignească pe Mântuitorul, de vreme ce au apărut după ce Domnul Iisus a înviat din morţi, S-a înălţat la Cer, iar Sfinţii Apostoli ai Domnului au aşteptat zece zile dupa acest eveniment până la vremea Cincizecimii, când au primit Darul Duhului Sfânt şi au început de acum încolo să hirotonească preoţi, diaconi şi episcopi pentru a continua lucrarea mântuitoare de încreştinare a popoarelor. Încă de la început, creştinii ortodocşi au avut de suferit diverse prigoane şi răutăţi din partea păgânilor şi a celor de altă credinţă, iar în zilele noastre mai ales din partea ateilor şi a sectanţilor care se laudă că sunt creştini dar dau dovadă de o răutate şi minciună fără pereche, uitând aceştia din urmă că Domnul ne-a îndemnat să fim cu dragoste unii faţă de alţii, iar nu cu răutate şi minciună. Şi dacă stăm să judecăm puţin logic, chiar aceşti sectanţi pocăiţi şi cei ca ei se fac vinovaţi, în mod indirect, de acelaşi păcat cu acei evrei sâmbetişti care L-au răstignit pe Domnul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer omu care ii negru vede pe toti negri degeaba spui ca el nu intelege. Dumnezeu sa aiba mila de fiecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ei asa sunt in regula, dar unii au asa niste idei fixe si ne vad pe noi ceilalti ca niste pacatosi(mie asa imi lasa impresia). Atata timp cat nu incep cu predicile lor si te mai miri ce povestire fantastica nu am nimic cu ei.Consider ca toti suntem oameni.Hmmm in concluzie... credinta este un subiect foarte sensibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocainta nu inseamna alceva decat sa te caiesti de pacatele infaltuite din viata ta si a merge inaintea lui Dumnezeu cu cainta sincera si a intoarce spatele de la p[acat odata pentru totdeauna chiar daca instictul omului este pacatos omul trebuie sa isi de-a seama ca odata ce ii pare rau pentru pacatele din viata lui si doreste cu adevarat sa fie iertat de Dumnezeu prin Jerfa Domnului Isus Hristos, el sigur dupa ce Dumnezeu prin Duhul Lui Cel Sfant si-a REVENIT IN FIRE CA FIUL RISIPITOR acela e pocait5 cu adevarat care si-a intors spatele cu desavarsire de la pacat spre Domnul nostru Isus Hristos.In Biblie scrie cercetati scripturile caci in ele veti gasi viata vesnica.Asa ca ne mai faceti pe pocaiti sectanti si ei au o religie ca fiecare om dar asta nu inseamna ca sunt pocaiti ca au religie, definitia pocait am scris-o intoarcere de la pacat din toata inima si tot din toata inima sa vina la Hristos care ne da Pacea sufleteasca EL SI NUMAI EL HRISTOS NE POATE IERTA NU RELIGIILE nici o religie nu poate sa asigure mantuire omului decat inpacarea cu Tatal prin Isus Hristos la Cruce. faca Domnul lumina in ce-a ce am scris Amin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi pocait inseamna a implini in primul rand cele 10 porunci, si a calca pe urmele lui Iisus. si sa dai un exemplu bun pe acest pamant. multi nu traiesc asa. Si. iadul este. pentru unii ca ei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt oameni buni, milostivi care cred in d-zeu dar interpreteaza in alt mod biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun Subiect!

Pentru un Intelept! Care zice :Anonim =In ziua de azi, sectanţii pocăiţi şi alţii ca ei s-au obişnuit să mintă cu neruşinare că preoţii creştini L-ar fi răstignit pe Domnul nostru Iisus Hristos. Această minciună a lor dovedeşte cât de inculţi si răi sunt faţă de creştinii ortodocşi. Ar face bine să se documenteze şi să observe că cei ce L-au răstignit pe Domnul au fost unii dintre evreii sâmbetişti, care nu au vrut să creadă în Domnul Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu.

Raspuns pentru acest anonim :Anonimule. Se vede ce cultura izvoreste din dumnitale! Sunt absolut satul de oameni precum matale, care comenteaza despre anumite subiecte, total in nestiinta de cauza si culmea este ca, aceste fiinte sunt atat de convinse de prostia lor, incat sunt in stare sa te loveasca.
Exemplu din Biblie :1. Cand s-a facut ziua, toti preotii cei mai de seama si batranii norodului au tinut sfat impotriva lui Isus, ca sa-L omoare. 2. Dupa ce L-au legat, L-au dus si L-au dat in mana dregatorului Pilat din Pont. Matei cap 27 vers 1, 2.

Exemplu din Biblie :62. A doua zi, care vine dupa ziua Pregatirii, preotii cei mai de seama si fariseii s-au dus impreuna la Pilat

63. si i-au zis: "Doamne, ne-am adus aminte ca inselatorul acela, pe cand era inca in viata, a zis: "Dupa trei zile voi invia."

64. Da porunca, dar, ca mormantul sa fie pazit bine pana a treia zi, ca nu cumva sa vina ucenicii Lui noaptea sa-I fure trupul si sa spuna norodului: "A inviat din morti!" Atunci inselaciunea aceasta din urma ar fi mai rea decat cea dintai."
65. Pilat le-a zis: "Aveti o straja; duceti-va de paziti cum puteti."
66. Ei au plecat si au intarit mormantul, pecetluind piatra si punand straja." Matei cap 27 vers 62, 6, 64, 65, 66.

Exemplu din Biblie :1. La sfarsitul zilei Sabatului, cand incepea sa se lumineze inspre ziua dintai a saptamanii, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul.

2. Si iata ca s-a facut un mare cutremur de pamant; caci un inger al Domnului s-a coborat din cer, a venit si a pravalit piatra de la usa mormantului si a sezut pe ea.

3. Infatisarea lui era ca fulgerul, si imbracamintea lui alba ca zapada. 4. Strajerii au tremurat de frica lui si au ramas ca niste morti.
5. Dar ingerul a luat cuvantul si a zis femeilor: "Nu va temeti; caci stiu ca voi cautati pe Isus care a fost rastignit. 6. Nu este aici; a inviat, dupa cum zisese. Veniti de vedeti locul unde zacea Domnul; 7. si duceti-va repede de spuneti ucenicilor Lui ca a inviat dintre cei morti. Iata ca El merge inaintea voastra in Galileea; acolo Il veti vedea. Iata ca v-am spus lucrul acesta." 8. Ele au plecat repede de la mormant, cu frica si cu mare bucurie, si au alergat sa dea de veste ucenicilor Lui. 9. Dar iata ca le-a intampinat Isus si le-a zis: "Bucurati-va!" Ele s-au apropiat sa-I cuprinda picioarele si I s-au inchinat. 10. Atunci Isus le-a zis: "Nu va temeti; duceti-va de spuneti fratilor Mei sa mearga in Galileea: acolo Ma vor vedea." 11. Pe cand se duceau ele, au intrat in cetate unii din strajeri si au dat de veste preotilor celor mai de seama despre toate cele intamplate. 12. Acestia s-au adunat impreuna cu batranii, au tinut sfat, au dat ostasilor multi bani 13. si le-au zis: "Spuneti asa: "Ucenicii Lui au venit noaptea, pe cand dormeam noi, si L-au furat." 14. Si daca va ajunge lucrul acesta la urechile dregatorului, il vom potoli noi si va vom scapa de grija." 15. Ostasii au luat banii si au facut cum i-au invatat. Si s-a raspandit zvonul acesta printre iudei pana in ziua de astazi. 16. Cei unsprezece ucenici s-au dus in Galileea, pe muntele unde le poruncise Isus sa mearga. 17. Cand L-au vazut ei, I s-au inchinat, dar unii s-au indoit. 18. Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei si le-a zis: "Toata puterea Mi-a fost data in cer si pe pamant. 19. Duceti-va si faceti ucenici din toate neamurile, botezandu-i in Numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. 20. Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului." Amin. Matei tot cap 28.

Daca te crezi asa intelept studiaza Biblia si Istoria Iudaica si vei afla ca preotii care fusara in vechime, adica pe vremea lui Isus Hristos (Ieshua numele adevarat in Iudaica = Isus), sunt aceiasi pe care matale ii vezi in biserici, cu acelesi figuri de draci in cap, pe care le-au avut si cei de pe vremea Domnului Isus Hristos.Ba inca acum sunt inventate tot felul de traditii eretice opuse Bibliei, in sanul sectei ortodoxe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exemplu din Biblie :10. Prin aceasta "voie" am fost sfintiti noi, si anume prin jertfirea trupului lui Isus Hristos o data pentru totdeauna.

11. Si, pe cand orice preot face slujba in fiecare zi si aduce de multe ori aceleasi jertfe, care niciodata nu pot sterge pacatele,

12. El, dimpotriva, dupa ce a adus o singura jertfa pentru pacate, S-a asezat pentru totdeauna la dreapta lui Dumnezeu

13. si asteapta de acum ca vrajmasii Lui sa-I fie facuti asternut al picioarelor Lui.

14. Caci printr-o singura jertfa El a facut desavarsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti. Evrei cap 10 vers 10, 11, 12, 13, 14.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parinte mai citeste frate si tu ca vad ca nu prea ai dat pe la scoala intai citeste si apoi raspunde pe acest forum,, Macar pocaitii nu sunt homoxesuali cu sunteti voi de faceti pacate in biserica va imbatatii pana nu mai stiti de voi,,, Deci domnule parinte uitete in dicitonarul limbii romane,, si citeste ce e aia o secta,,, am vazut foarte multe in biserica ortodoxa parintele tine slujba si dupa ce pleaca de la altar,, ne spune noua da-mi un foc sa fumez si eu,, repede,, Ti se pare corect?!? Dumnezeu ce ar spune?!,,,, Deci lasa pocaitii in pace ca mie mise par ar fi mai de treaba decat ortodocsi,, Si mai citeste si tu ca vad ca esti in urma cu istoria lor,, inainte de a vorbi citeste domne,, nu mai spune aberatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei vor ajunge in cer iar noi pacatosi in fundu iadului unde va fi un mare chin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ff mare dreptate nu conteaza cultul ci sa il ai pe dumnezeu in inima dar e important si sa margem la biserica undee? ex eu merg la biserica baptista mihai/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine spus ca nu conteaza cultul ce credinta ce o ai tu an inima ta pentru dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Klara, gresit pocaiti merg la medici, deci in concluzie nu prea sti nimic de pocaiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt niste ciudati, traiesc pana la varsta maturitatii ca niste pagani, nebotezati, dar il preaslavesc pe D-zeu. Fals. sunt oameni falsi cu o credinta falsa si o dedublare a personalitatii destul de vizibila. o fac pe smeritii, pe bunii crestini, dar aparent. veritabili farisei ai vremurilor noastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pocaiti sunt cei care fac voia lui dumnezeu, nu cei care uita ca sunt pocaiti,indiferent de religie ortodoxa pendicostala sau baptista, la dumnezeu acestea sunt etichete, dumnezeu are nevoie de pocaiti adevarati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu m-am nascut in religia ortodoxa dar vreau sa ma pocaiesc chir daca am numai 11 ani eu il iubesc mult pe Dumnezeu si cred ca pocaiti sunt intr-adevar oameni credinciosi

| PastilutzaColorata a răspuns:

Tatal meu e pocait dar e bolnav stie sa cante la vioara si mai merge cateodata cand il cheama cineva sa cante taicamio acum are hepatita C si inainte mergea la nunti sa cante acum nu se prea tine pe picioare

| smartdjs a răspuns:

Cred ca e gresit la inceput au fost crestin asa se numeau toti ia catolic ortodox au exista aceste 2 denumirei din anul 1054 de la marea schisma si dupa vre 1000 de ani au aparut pocaiti baptisti etc

| wangue a răspuns:

Nu as fi vrut sa ma aventurez in asa o problema controversata, dar este un subiect care ma irita si nu am rezistat tentatiei. Nu am nimic personal impotriva nici unei religii. Dar este enervant cand cineva tot trage de tine si incearca sa te convinga de ceva in care nici el nu credea, dar din slabiciune s-a lasat convins de altii. Care l-au invatat ce sa spuna, care l-au invatat ce sa simta, care l-au invatat sa-si invete mai departe copii, parintii, prietenii...care nu simte, care nu stie, care executa, deci roboti cum mai spunea cineva mai devreme. Pocaitii sunt oameni iritanti, de care fugi datorita comportamentului lor, faptului ca sunt insistenti si cel mai enervant este ca incearca sa te convinga ca religia ta nu este buna ci a lor. Nu sunt toleranti. Atata timp cat nu discuta cu mine, pot exista pe pamant miliarde. Eu pot tolera existenta lor, ei nu pe a noastra. Cine te catalogheaza mai breaz decat altii. Parca eram egali in fata lui Dumnezeu? Cine esti tu sa-mi spui mie "ce" si "de ce"? Faptul ca n-ai incarcare si ca ai timp liber pe care il petreci invatand ce sa spui pentru a teroriza oamenii, faptul ca te-ai lasat orbit de altcineva care din cine stie ce interese ti-a varat pe gat o credinta care nu ti-a venit din suflet, traditie sau pasiune, ci doar pentru ca ti s-a servit si nu ai avut destula "coloana vertebrala" ca, daca nu-ti trebuie sa o refuzi. Pentru mine astea nu te fac nici deosebit, nici nu ma fac sa te cred. Eu cred in Dumnezeu. Nu-I inteleg intotdeauna caile, dar pentru ca am credinta in El fac asa cum cred ca este mai bine si il las pe el sa ma judece. Nu am nevoie sa ma judeci tu, un om slab, pacalit, ca nu ai calitatea necesara, nu esti sfant desi te crezi, nu esti ales, desi te crezi. Parerea mea... nu ca ar cont pentru tine care te crezi mai presus de toti pentru ca ai impresia ca stii adevarul... Ar fi multe de spus pe tema asta, dar eu chiar nu cred ca ar trebui sa ne pierdem timpul cu asa ceva. Mai bine il folosesc facand ceva util mie, familiei, oamenilor, societatii, decat sa-l pierd degeaba fabuland si suparandu-i pe altii...