| Crisu_7532 a întrebat:

Credeti in predestinare sau in hazard? Sunteti de parere ca toate intamplarile cotidiene sunt piese intr-un urias puzzle? Sau credeti in legea hazardului?

Răspuns Câştigător
| RUMBURAK a răspuns:

Eu cred ca totul este un mare puzzle. dar la care lucram toata viata.il reformula si redimensionam cu fiecare alegere si actiune a noastra.nu exista coincidente. odata ce ai cerut ceva universul, providenta se pun in miscare pentru tine. fara dumnezeu nu faci un pas in lumea asta.nu orice actiunea a ta este urmare a unui plan sau a unei judecati dar la sfarsit va influenta rezultatul unui desti.intr-un fel prin liberul arbitru iti creezi destinul continu.

14 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Predestinarea, Nu. Nu exista "legea hazardului" ci el exista pur si simplu, nu ca o hotarare a cuiva, ci ca esenta a supravituirii a viului pe planeta noastra.

| Flav a răspuns:

Cred ca destinul ti-l faci singur, dar multumesc predestinarii ca nu-s femeie.batting eyelashes

| YourDailyApple a răspuns:

Sunt adept al determinismului - orice fenomen, actiune si eveniment ce se petrece este determinat de catre cauze precise anterioare care la randul lor sunt determinate de alte cauze si tot asa precum un efect de domino. Nu exista intamplare, sanse sau noroc si liber arbitru, totul inclusiv constiinta noastra si deciziile pe care le luam sunt determinate de cauze exacte.

| YourDailyApple a răspuns:

Nu cred ca exista determinism 100% concret, si normal ca sunt numerosi factori ce pot determina lucruri total diferite decat ceea ce am vrea noi. Ca de exemplu sa spunem ca as vrea sa dau la o facultate anume, luand in calcul posibilitatea ca s-ar putea sa nu fie locuri si sa nu am media suficient de buna incat sa imi permit sa intru, toate acestea vor detemrina daca sau nu voi admite la ASE.
Sper ca te-am facut sa intelegi, si daca mai ai intrebari te astept happy.

| YourDailyApple a răspuns:

@Crisu,
"predestinat", dar nu in sensul mistic in care crezi tu, ci prin explicatii logice, pur si simplu a fost mare concurenta si n-am prins un loc cu media mea ( daca e sa o luam dupa exemplul meu ).
Sa iti dau un alt exemplu in care posibilitatea de a castiga e si mai mica : jucatul la loto - crezi ca daca iti cumperi saptamanal un bilet sau 2-3 si vreo 5 ani la rand nu ai castigat nimic, asta inseamna ca ti-e predestinat sa nu castigi? Nu, ci daca ne luam dupa teoria probabilitatii pentru ca tu sa "nimeresti" exact combinatiile acelea castigatoare ( 6 numere ) din 49 de numere ai foarte putine sanse sa se intample asta, ca sa nu mai vorbim de faptul ca saptamanal se fac alte extrageri deci numerele oricum nu vor ramane neschimbate. Toate aceste lucrui DETERMINA daca tu ai putea castiga sau nu.

| hominid dreak a răspuns:

Cred in lucrul manual pe care si-l face omul cu mana lui.

| Crisu_7532 explică:

Pentru ceilalti utillizatori: va rog sa nu mai dati calificative de "stupid" la raspunsurile altora daca nu va obositi sa raspundeti si voi la intrebare. dar va inteleg intr-un fel: e mai simplu sa-l faci prost pe altul decat sa oferi tu un raspuns pertinent.

| Crisu_7532 explică:

PENTRU CEILALTI UTILIZATORI: va rog sa nu mai dati calificative de "stupid" la raspunsurile altora daca nu va obositi sa raspundeti si voi la intrebare. dar va inteleg intr-un fel: e mai simplu sa-l faci prost pe altul decat sa oferi tu un raspuns pertinent.

| Crisu_7532 explică:

@Nicotine: deci tu crezi in determinism. bun. imi permiti sa fac o nuanta? Crezi intr-un determinism concret si de nealterat? sau crezi intr-un determinism flexibil?
Adica, crezi ca inca de la nasterea ta (ca sa nu zic chiar ca de dinaintea nasterii tale) s-a stabilit ca la 18 ani o sa dai admiterea la ASE? si ca fiecare alta alegere din viata ta a fost determinata cu mult timp inainte ca tu sa ajungi fata in fata cu aceea alegere? Sau crezi ca, inca de la nasterea ta, s-a stabilit ca la 18 ani vei da admiterea ori la ASE ori la Medicina si ca, in functie de alegerea ta, ti s-au predestinat doua vieti total diferite? Iar tu, prin alegerea de a da la ASE ti-ai ales totusi o viata deja predestinata? Ce parere ai?

| Crisu_7532 explică:

@ Nicotine: si nu crezi ca posibilitatea sa nu fie suficiente locuri la ASE sau sa nu ai media suficient de mare, alegand astfel o alta facultate, inseamna de fapt ca nu ASE-ul ti-e predestinat, ci o alta facultate?
Ce parere ai? Crezi ca atunci cand vrei un lucru si nu poti sa-l ai, inseamna cumva ca "nu ti-e menit" sa faci lucrul ala?

| tarziu a răspuns:

Exista ceea ce crezi, dar doar pentru ca crezi nu inseamna ca si exista!

| Gabi_6377 a răspuns:

Cred in predestinare cand e vorba de dragoste sau in exercitarea unei anumite cariere, uneori chiar si pentru cei care se sinucid, dar nu cred ca toate lucrurile minore au insemnatate, ele pot maxim contribui la ceva.

| Hannibal_8732 a răspuns:

Lumea aceasta este un univers pe care fiecare si-l face singur.nu e nimic predestinat de altcineva, si nici din hazard. ceea ce vedem noi ca o predestinare de fapt este lumea pe care noi o construim in mintea noastra, doar ca tot ceea ce gandim noi, nu se materializeaza imediat ci in timp, si trebuie tinut cont si de legea atractie. e posibil ca totul sa fie un puzzle urias care se va incheaia candva, dar piesele nu sunt facute de dinainte ci de catre constiinta umana. daca viata ar fi predestinata, atunci omul nu ar mai putea fi liber arbitru, ceea ce inseamna ca traim viata asta, fara ca noi sa luam deciziile din propria constiinta, ci le luam deja implementate in sinea noastra.hazard,sau big bang evolutie nu cred ca sunt ceva in care sa cred ca pot gasi raspunsuri.(ma refer la evolutia lui Darwin). evolutia nu se face lenta asa cum zice Darwin ci se face brusc (ca urcarea unor trepte), asa cum e posibil ca adn-ul uman sa se modifice dupa 2012.

| Na7uraL a răspuns:

Hazard...