| EmaS a întrebat:

Credeti in predestinare? Va rog sa argumentati.

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Dumnezeu cunoaște soarta fiecăruia încă de la întemeierea lumii, dar El nu obligă și nu influențează pe nimeni în detrimentul altor persoane. Dumnezeu nu caută la faţa oamenilor, toți suntem egali înaintea Lui în ceea ce privește mântuirea, în privința slujirii este altceva, fiecăruia i se dă după puterile lui.
Concluzia, alegerea ne aparține, și mai departe; Dumnezeu ajuta pe fiecare cu dreptate și credincioşie.

'' Cel ce sădește și cel ce udă, sunt tot una; și fiecare își va lua răsplata după osteneala lui.'' 1 Corinteni 3:8.

19 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Predestinare a cui? De ce natură? Divină? Logică? De care?
Nu de alta dar dacă de pildă cineva comite un omor, putem afirma fără greşeală că este "predestinat" să ajungă la închisoare.
Singurul aspect care are sens logic din toată povestea asta este predispoziţia genetică (noţiune uşor diferită de cea de "predestinare"). Cu toate astea, predispoziţia genetică nu înseamnă în mod clar şi împlinirea ei.
Exemplu:
1. Un individ A se naşte cu o predispoziţie genetică de a dezvolta ciroză.
2. Un alt individ B se naşte fără această predispoziţie.
În situaţia aceasta, dacă A şi B devin alcoolici, putem afirma că A va face ciroză mult mai repede decât B tocmai pentru că are această predispoziţie genetică de a dezvolta ciroză.
În prezent există disponibil (deocamdată la costuri cam mari pentru România, dar există!) pentru publicul larg posibilitatea de a-ţi face analiza completă a genomului şi de a-ţi descoperi aceste predispoziţii. O dată descoperite, vei şti precis de ce anume să te protejezi suplimentar pentru ca respectiva predispoziţie să nu devină realitate.

Subiectul ăsta a fost studiat intens în perioada când criminalii în serie erau "la modă" (ştiu, nu e cel mai potrivit termen dar la ora asta nu găsesc altul). Ei bine, studiindu-se atent analizele computer-tomograf şi ulterior cartografierile complete ale genomului, au constatat că tendinţa de a ucide din plăcere (adică exact ce fac criminalii în serie) este totuşi predispoziţie genetică ce poate fi declanşată (şi deci pusă în practică şi respectivul individ să ajungă criminal în serie) de terţi factori de mediu şi/sau psihologici (exemplu: bătăi crunte în familie, umiliri repetate din partea părinţilor, abuzuri emoţionale în copilărie, etc.).

În concluzie, nu cred ci ştiu sigur că există predispoziţie genetică şi la fel de bine ştiu sigur că împotriva predispoziţiilor genetice dăunătoare ne putem proteja. Pe de altă parte, nu cred în destin, soartă, noroc sau predestinare.

Numai bine.

| EmaS explică:

@
Kronstadt
Multumesc ca ai luat atitudine.Si eu l-am raportat. Dupa cum am mai scris si in alte raspunsuri, sunt si atei care sunt morali si care au principii de viata sanatoase.Chiar daca avem opinii diferite, putem sa purtam un dialog civilizat.Nu este cazul sa ne jignim, sau sa vorbim murdar.

| Vizitiul a răspuns:

Azi beau acid si dupa cateva clipe capez. O fi soarta? Maine dau cu capul de pereti si ajung in coma la spital. O fi soarta? Poimaine fac baie in rau, la -20 de grade, si intru in soc hipotermic. O fi soarta? Raspoimaine imi bat sotia, la care ma lasa si pleaca. Asa ne-a fost sortit? Trec pe trecerea de pietoni (fara sa ma asigur, chiar daca am prioritate, ca pieton, pe marcajul special amenajat) si ma loveste letal o masina. Asa mi-a fost scris? Soarta? Nu prea cred! "O sa ajung exact ceea ce sunt!" Nu cred in soarta (prescrierile divinitatii).

| NoChanceForUs a răspuns:

Soarta ți-o faci cu mâna ta.Predestinat e șă te naști în România, pentru că așa a vrut dumniezo să te pedepsească.Sau nu.

| Angel0 a răspuns:

Trebuie sa fii un observator foarte bun sa-ti dai seama ca te lasi doar purtat de val.Intelepcinea vine odata cu experienta vietii(exceptiile intaresc regula). Toate la timpul lor.

| MMihai a răspuns:

Da!
Ideile filozofico religioase, nu se argumentează!
Ce eu te întreb, de ce crezi, în ce crezi?

| chelstone a răspuns:

Nu cred, tot ceea ce reusesti in viata este conform cu deciziile tale influentat de aspectele sociale in care traiesti
Multi dintre crestinii ortodocsi, majoritatea chiar, ii auzi spunand" ''Asa i-a fost scris" sau ''Traiesti dupa cum ti-e scris" toti cei ce sustin aceste aberatii si se cred crestini, de fapt sunt crestinopati. Daca trecutul, prezentul si viitorul ti-ar fi scris undeva, nu mai vad necesitatea unei judecati de apoi si alte bazaconii, atat timp cat nu esti stapanul pasilor pe care-i faci in viata.

| chelstone a răspuns:

Poate unii au nevoie de asemenea clisee pentru a se disculpa de nereusitele din viata si dau vina pe orice, fara a se uita in propria ograda sau poate nu vor sau nu reusesc sa vada adevarata cauza a esecurilor din viata lor

Răspuns utilizator avertizat
| UniverseQuasar a răspuns:

1.
a) Dumnezeu este atot-stiutor, stie atat trecutul, cat si viitorul.=> b) Exista Destin =>
c) Dumnezeu stie ce urmeaza sa alegi in orice situatie =>
d) Nu ai liber arbitru =>
e) Biblia se contrazice. (p 1)
2.
a) Dumnezeu stie atat viitorul cat si trecutul.
b) Dumnezeu s-a maniat si a fost uimit cand Abel si-a ucis fratele, cand israelitii au facut "vitelul de aur", cand oamenii au devenit rai inainte de potop.
=> Biblia se contrazice (p 2)

(p1) + (p2) => Biblia = O carte scrisa de niste neciopliti care acceptau sclavia, uciderea copiilor pentru neascultare de parinti, omorarea adulterilor cu pietre, care aveau impresia ca homosexualitatea este un pacat, nu o urmare genetica, scrisa acum 4000 de ani pe parcursul a 2 milenii in locuri si perioade nedocumentate stiintific, o carte care se argumenteaza circular, plina de erori stiintifice, logice, morale si nu numai, contradictii pe care le zareste si un copil, acceptata prin forta fizica in urma unor campanii (cruciade) de-a lungul secolelor, raspandindu-se printr-un proces numit indoctrinare infantila, carte care uite ca a reusit sa introduca termeni precum "suflet", "inviere", si "PREDESTINARE" in vocabularele oamenilor de rand.
NU, nu exista predestinare. Legile fizicii sunt total in defavoarea acestui aspect.
Sper ca ti-am fost de folos!

| TheJeryk0 a răspuns:

Avem dovezi in Biblie ca destinul exista din pacate.nu stiu daca poate fi modificat sau nu. cred ca destinul il facem noi si este modificat de faptele noastre. dar Dumnezeu stie cum v-om fi la judecata de apoi. si nu cred ca asta poate fi numit destin.
Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul
Capitolul 20
15.Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iezerul de foc.
Deci esti scris in cartea vietii dinainte sa te nasti. nu stiu cum vine treaba... dar este ceva care seamana cu destinul, nu stiu cum sa explic.

| Bullweif a răspuns:

Deut. 30:15 "Iata, iti pun azi inainte viata si binele, moartea si raul."
Domnul ne-a dat liber arbitru, ca sa putem sa decidem singuri ce vrem sa facem. In acelasi timp ne da intelepciune daca o cerem, ca sa putem sa facem Voia Lui. Deci nu e predestinare, ci mai degraba o inlesnire catre o anumita cale. Bottom idea, nu, nu cred in predestinare, nu am putea sa dam vina pe predestinare pentru toate tampeniile pe care le facemhappy

| Slayzor a răspuns:

Eu nu cred fiindca de exemplu... iti zice kreva "maine vei manca pui" tu poti sa stai inchis toata ziua in casa si sa nu mananci pui; poti schimba orice daca stii ce se intampla si daca nu stii... inseamna ca nu a fost predestinat

| bogdan_5596 a răspuns:

nu, ce fac cu mina mea e lucru facut, sa spunem ca din neatentie mi se intampla un accident, dupa cum se vehiculeaza El Comandante nu ne vrea raul, era predestinat acel accident?

| play4girls a răspuns:

Destinul ti'l creezi.si asta te face sa traiesti cu mai mult entuziasm.si din pacate sunt si persoane care gandesc gen:''ce'o vrea dumnezeu sa fie, asa o sa fie'', asteptand ziua in care dumnezeu o se le schimbe viata...si nu se intamplalaughingrolling on the floor. ajung la batranete si se intreaba:ce ca'cat am facut noi pe tot percusul vieti? nimic! asa a fost sa fie!laughing

| Adrick a răspuns:

Ca nu existawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@IoanPopescu, dai dovada de o inteligenta si o galanterie iesite din comun dom'le!
Daca te bat fetele la scoala, este treaba ta, dar nu jigni gratuit userii, bai mascariciule! Esti "foarte raportat"!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred in asta. Viata mea nu este un program pentru PC. Traim in functie de situatia data, iar ceea ce ni se intampla este rezultatul deciziilor noastre. Daca ar exista predestinare, fii sigura ca s-ar gasi cel putin un "hacker al existentei" care sa dea totul in vileag happy Parerea mea.