| IvanMihai a întrebat:

Credeti in predestinare?
Sau credeti ca destinul ti-l faci singur?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Omul isi alege singur destinul din acest motiv nu exista predestinare.

| ToKen a răspuns:

As zice ca soarta este o combinatie de circumstante pe care ti le creezi singur.
Si la fel cum ti le faci tu, asa si le face si altcineva. La un moment dat, te intersectezi cu persoane cu a caror circumstante coincizi(chiar daca nu e cea mai buna si inteligenta formulare).
Poti oricand sa-ti schimbi destinul, dar dupa apare intrebarea "Chiar l-am schimbat, sau asa trebuia sa se intample?" Moment in care eu unu' aleg sa nu-mi mai bat capul cu chestii pe care mintea mea mica nu le poate cuprinde.

| RAY a răspuns:

Noi ne facem destinul bun sau rau, dar omul pentru ca sa nu recunosca propile greseli afirma ca asa a fost sa fie

| oprescudorin11 a răspuns:

Cred in Predestinare in urmatorul context:
1. orice om are o infatisare, inteligenta, o pricepere, un anumit statut social, cand se naste
2.Destinul este doar schitat, ai Liberul Arbitru *adica poti alege in limitele punctului unu, amintit)
3.Depinde destinul unui om enorm de epoca in care se naste, societatea in care se naste, acestea considerandu-le ca si pe celelalte puncte: RESTRICTII
$ Daca restrictiile de mai sus le poti transcede, atunci iti faci singur destinul!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand te nasti fara picioare nu poti deveni atlet de performanta.
Deja directia este stabilita.
Oricum noi suntem creatorii prop
riului univers chiar si in cazul respectiv.
Inainte de fiecare nastere ne alegem scenariul fiecarei reincarnari in functie de restantele pe care le avem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia ghiceste? poate afli.si orice ai afla oricum nu te ajuta cu nimic. urmeaza-ti setea.

| Idris a răspuns:

Allah Știe tot ce se va întâmpla. Primul lucru pe care l-a creat a fost „condeiulˮ și apoi i-a ordonat condeiului să scrie. Acesta a tot scris, până când a scris tot ceea ce se va întâmpla. Și apoi Allah a început să creeze Universul. Toate acestea El le cunoștea înainte de a le crea. El are un controlul absolut și total in orice moment.
Numai Allah are Voință liberă, Voiește orice, Îi place și se va întâmpla mereu așa cum El Voiește. Noi avem ceva numit „alegere liberăˮ. Diferența este că ceea ce Allah Voiește întotdeauna se întâmplă, iar ceea ce noi alegem se poate întâmpla sau nu. Noi nu vom fi judecați pentru rezultatul lucrurilor, ci vom fi judecați pentru alegerile noastre. Acest lucru înseamnă că la baza tuturor lucrurilor, vor sta întotdeauna intențiile noastre. Vom primi o recompensă pentru orice intenționăm. Fiecare persoană va fi judecată în funcție de resursele pe care Allah i le-a acordat, cum le-a folosit și ce a intenționat să facă cu ele.