| RAY a întrebat:

Cum poti dobandi o personalitate puternica? cartii de citat daca stiti

21 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Dobândi? Hmm, citind.
În cărți găsești porsonaje cu diferite personaități, și dacă știi să îți selectezi informația, poți învăța destul de multe de la acestea.
Baftă!

| Chamberlin a răspuns (pentru Musique):

Funda?

| Musique a răspuns (pentru Chamberlin):

Prea scump.

| Chamberlin a răspuns (pentru Musique):

laughing

| DiamondShine a răspuns:

Sa spui ce simti nu e cea mai buna alegere,cum ai zis si tu "o sa fi mancat de viu". Stii vorba aia:de ce esti bun esti luat de prost"? E cat se poate de adevarata! Ca sa ai o personalitate puternica trebuie sa tratezi persoanele din jur cu indiferenta, sa nu pui suflet pentru nimic ce nu merita, sa nu fi bun ca esti luat de prost, sa nu te confesezi prietenilor(asa zisi -prieteni ca oricat de bun ti-ar fi unul, 70%tot te face pe la spate), sa nu ceri sfaturi oricui, fa ceea ce simti ca trebuie sa faci si sa nu depinzi de nimeni! Sa iti faci proprii bani si sa te ridici singur.Atunci o sa fi multumit de ceea ce ai realizat, o sa ai incredere in tine si vei avea si o personalitate puternica!

| zurick a răspuns:

Primul pas este sa fii sincer cu tine.

| ErrorFound a răspuns:

Tine capul sus, fi flegmatic, pastreaza o figura dura si nepasatoare.

Chamberlin are dreptate, nu e bine pentru tine sa tii tot in tine.
Am avut perioade in care ajungeam acasa si loveam peretii din cauza frustrarii.
A doua zi o luam de la capat si asa mi-am rupt 7 falange de la degete in decurs de 3 saptamani.
Dupa aceea am inceput sa ma calmez si sa nu-mi pese.

Acum incerc sa ma debarasez si de aceasta stare.

| JucărieLEGO a răspuns (pentru ErrorFound):

Aia nu e o personalitate puternica. E o masca.

| ErrorFound a răspuns (pentru JucărieLEGO):

Cum vrei tu sa-i spui...
Am facut multe cu aceasta masca.

| OOOLEOOO a răspuns:

"Dezvoltarea Personalitatii" -C.G. Jung

"Ghidul personalitatii Alfa" - Pera Novacovici.

www.therealman.ro
www.personalitatealfa.com/blog

Personalitatea "puternica" nu se dobandeste ea este un efect al dezvoltarii personale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa crezi in tine, sa fii plin de confidenta. Daca refuzi sa fii curajos sa-ti exprimi opiniile, inseamna ca ai pus intrebarea doar ca sa mai citesti de dragul cititului. Nu poti fi pe placul tuturor si sa spui ce vor sa auda toti.
Sa nu fugi de provocari, ca ele te fac mai puternic; in fiecare esuare sa vezi o oportunitate, ca altfel ramai cu o mentalitate fixata. Sa stii ce vrei de la viata si aici nu-i graba; trebuie sa inveti sa mentii balanta intre realitate si fantezie. Nu esti bun la ceva, nu-i nimic, creativitatea poate fi dezvoltata si cine stie ce mai descoperi la tine. Conteaza mult sa fii pasionat de ceva, sa fii perseverent si sa tintuiesti mereu spre perfectiune. Nu exista perfectiune, este doar o idee, dar, este drumul cu posibilitati infinite. Trebuie sa gandesti in mai multe feluri, poti fi si un diavol bipolar, asta nu conteaza atata timp cat te accepti pe tine insuti.
Nu m-au ajutat cartile sa-mi formez personalitatea. Ia-ti documentarul I am Bruce Lee, nu va fi vorba despre cat de bine l-a batut pe Chuck Norris. Citeste carti motivationale, totusi, daca te ajuta mai mult.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la parintii tai o poti dobandi, cum? prin multe incercari.Sa le spui sa fie mai perseverenti.

| Chamberlin a răspuns:

Trebuie sa inveti sa spui exact ce simti. Nu te astepta sa spui peste noapte totul, exerseaza incet, cu pasi marunti. E important sa comunici bine cu cei din jurul tau, nu e ok sa tii totul in tine(si eu mai am obiceiul asta), dar cand, la un moment dat, se intampla sa fii atat de nervoasa incat sa "versi" tot ce ai tinut in tine atata vreme, toate gandurile si nemultumirile tale conservate, o sa vezi ca o sa fie urat, va suna a repros, desi tu te`ai descarcat dupa o perioada lunga de "tinut in tine". Asa ca mai bine spui nemultumirea exact in momentul cand te deranjeaza ceva.

| RAY explică (pentru Chamberlin):

Daca spun ce simt sunt facut in toate felurile tu vrei sa fiu sincer cu cei din jur mar manca de viu

| Chamberlin a răspuns (pentru RAY):

Nici chiar asa, trebuie sa iei atitudine asupra unui lucru care nu e convenabil din punctul tau de vedere, nu totul se rezolva prin violenta!

| RAY explică (pentru Chamberlin):

Cine crezi ca spune ce gandeste sa fim seriosi, de asta exista legii care sa ne interzica dorintele noastre si religi care sa ne tina in frica, nu gandim liber daca am mai gandi neam exprima macar prin vot

| Chamberlin a răspuns (pentru RAY):

straight face sa stii ca exista "Dreptul la exprimare" folosestel pe acesta, dar totusi nu trebuie sa depasest limita bunului simt, altfel ti se va respinge ideea!
Bafta!

| RAY explică (pentru Chamberlin):

Ai dreptate a jigni nu-i exprimare asa e

| Chamberlin a răspuns (pentru RAY):

Multumesc!

| JucărieLEGO a răspuns:

Vezi tu, Ray, nimeni nu face sabii ca Nobilii Elfi. Cam asa si cu personalitatile astea. Trebuie sa gasesti focul, ciocanul. Succes! Si noroc! O sa ai nevoie, mai ales ca tu poti fi insotit in viata doar de un singur tip de noroc.