| LittleLady a întrebat:

Cum se explica incalzirea globala?

12 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exista dovezi ce ne confirma faptul ca in istoria Terrei au existat etape de incalzire globala cat si de racire, pe un grafic ar semana cu o sinusoida, in concluzie, incalzirea globala nu este un lucru rau ce se datoreaza fiintei umane, ci este un fenomen cat se poate de natural.
A spune ca incalzirea globala se datoreaza omului este similar cu a spune ca anotimpurile se datoreaza omului, sau alternanta zi -noapte.

| RAY a răspuns:

Razele soarelui care intra in astmosfera sunt caputurate de ea astfel temperatura creste, dioxidul de carbon retine caldura in loc sa o trimita /reflecteze in spatiu de aia in antartica e asa frig reflectia e puternica

| ErrorFound a răspuns:

Gazele rezultate dupa arderea combustibililor fosili(benzina, motorina, petrol, lemn, carbune...) raman in atmosfera si produc un efect de sera, astfel incalzind atmosfera, ghetarii si intregul ecosistem in general.

| CISCO a răspuns (pentru ErrorFound):

ErrorFound tu de fapt speliiiiii lumea pe creier duci lumea in eroare, sti cati astfel de oameni sunteti care ganditi ca trebuie sa mintiti lumea, stiu ca esti interesat decat sa speli lumea pe creier mintei macar frumos,

| ErrorFound a răspuns (pentru CISCO):

Ma...ori esti troll, ori esti troll ca un alt mod in care un om poate sa fie asa de prost nu-mi pot imagina.

| CISCO a răspuns (pentru ErrorFound):

monkeymonkeymonkey monkeymonkeymonkeymonkey ai grije de ele cat timp este incalzire globala dale apa, fructe si vezi ca asculta muzica decat parazitiiiiii monkey

| ErrorFound a răspuns (pentru CISCO):

Troll in continuare...ma intreb si eu: de ce te bag in seamna?

| fuzzer a răspuns:

Poluarea, principalul factor, si alte actiuni care duc spre raul planetei, si intr-un final spre raul nostru.

| doctorandus a răspuns (pentru fuzzer):

Avand in vedere ca in conformitate cu ciclul geoclimatic urmeaza "curand" o noua era glaciara, incalzirea globala ar putea fi chiar buna, bineinteles nu pentru aia aia care traiesc in jurul deserturilor din Africa, ci pentru europeni si americani. Cu ultima ocazie de incalzire a climei, statele europene s-au imbogatit datorita productivitatii agricole crescute, vezi http://en.wikipedia.org/wiki/Medieval_Warm_Period

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Conform "Intergovernmental Panel on Climate Change" Incalzirea Globala ar avea rezultate catastrofale pentru Europa. Până la 30% din speciile vegetale şi animale ar dispărea, iar dezastre naturale precum alunecările de teren şi inundaţiile ar deveni fenomene aproape obişnuite, frecvenţa lor crescând semnificativ.

| Smo3keWeeD a răspuns:

Gazele,Razele soarelui etc.