| Costis3x69 a întrebat:

De ce când tai o găină sau orice alta orătănii după ce i-ai tăiat capul corpul tot se mai "zbate" un timp? De ce dacă creierul controlează activitatea corpului...

Răspuns Câştigător
| elen123 a răspuns:

Pai, ea inca mai transmite sange in corp prin vene (evident, 50 sec - 1 min)
Fundawinking

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca capul este separat de restul sistemului nervos, in membre si organe mai raman bio-curenti, care mai actioneaza musculatura.
Timp de cateva secunde (maxim 1 minut), meembrii se mai misca "involuntar", ceea ce apare ca se zbate corpul.

| relian a răspuns:

Tine de greutatea corporala, la pasari si insecte este mai vizibila chestia asta, mai de durata, pentru ca corpul lor este mai usor, comparativ cu animalele care is mult mai grele, unde spamele muschilor nu mai pot misca acel corp greu.

| Hyperion7 a răspuns:

Chestia asta se întâmplă și la oameni.
Iar fenomenul se întâmplă datorită faptului că nu toate activitățile sunt controlate de creier, ci de șira spinării.
Un exemplu elocvent e in cazul oamenilor.Desi ai fi tentat sa zici că excitarea se produce în creier, ea se produce de fapt în măduva, mă rog, printre alte procese
Uite aici
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sexuality_after_spinal_cord_injury

| trophin a răspuns:

Si capul unui sarpe can il tai, restul se zbate, insa capul inca te poate musca

| RaiderX a răspuns:

Sunt mișcări reflexe temporare de la activitatea nervoasă.

| Ionut632 a răspuns:

Este din cauza vibrilatiilor mușchilorwinking

| TheBigMan a răspuns:

La fel șerpii, șopârlele, cozile lor mișcă odată tăiate; insecte ca și viespii - membrele încearcă să hrănească gura chiar dacă le lipsește capul.
Până și corpul uman e plin de nervi; chiar dacă se deconectează de cel ce deține controlul (creier), nervii se vor excita, membrele o vor lua razna etc. Pești morți de zile întregi sau moluște, odată în tigaie incep sa se bata pentru viața lor, mai bine zis zbată aiurea.