| WhiteWolf7 a întrebat:

De ce toata lumea zice ca ei nu se aseamana cu alta persoana, sau cu restul, ca sunt deosebiti dar de fapt sunt la fel? De ce nu are nimeni tupeul sa faca lucrurile diferit, si chiar daca zice asta, repeta greselile din trecut pentru ca nu face lucrurile altfel? Credeti ca daca fiecare si-ar afirma cu adevarat, personalitatea si mentalitatea, am mai fi in situatia asta de autodistrugere a rasei noastre si a mediului in care traim? De ce?

9 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

Eu mereu am făcut lucrurile diferit dar chiar şi aşa niciodată n-am învăţat din greşeli.
Lumea înceracă în zadar să se încadreze în standardele normalităţii. Dacă nu acţionezi ca ei, dacă nu gândeşti ca ei ş.a.m.d. nu eşti normal. Cine poate să defineasă normalitatea? E greşit să consideri normal o persoană care încearcă să fie 'normală'. E greşit să consideri normală moralitatea pe care oamenii o adoptă.
Fiecare persoană vede lucrurile diferit, dar nu vrea să le accepte.
E greşit să ucizi? Aşa ar zice cei care se mândesc cu moralitatea lor. Eu spun că depinde din ce mod priveşti. Totul e relativ.
'Credeti ca daca fiecare si-ar afirma cu adevarat, personalitatea si mentalitatea, am mai fi in situatia asta de autodistrugere a rasei noastre si a mediului in care traim?' Contează cu adevărat ce cred? Oricum asta nu se va întâmpla niciodată, e instinctul ăsta de turmă.

| WhiteWolf7 explică (pentru Paulla):

SIncer, pentru mine conteaza, nu ar trebui sa iti pese daca conteaza pentru altii, pentru ca pe mine ma intereseaza parerea ta, poate invat ceva nou, si asa transmit mai departe, si poate, poate, schimbam ceva(nu neaparat eu si gasca mea, dar ei la randul lor vor spune mai departe). Intelegi?
mai ales ca stiu ca tu dai raspunsuri si comentarii foarte inteligente, fara pupincurism zic asta, dar eu asa consider, si ma doare fix undeva ca altu nu gandeste ca mine.

| Paulla a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Ce vroiam eu să spun este că şansele ca oamenii să se accepte aşa cum sunt ei cu adevărat sunt aproape inexistente.
Totuşi, cred că ai dreptate, dacă toţi şi-ar afirma mentalitatea şi personalitatea măcar am mai amâna autodistrugerea asta. Oamenii nu s-ar mai judeca în stânga şi-n dreaptă, ar realiza că fiecare are alte principii morale care depind ce circumstanţe.
Părerea mea e că dacă oamenii ar aplica pedepse judecând după toate aparenţele şi nu numai crima în sine lumea ar fi mai bună, dacă pot să zic asta fără să sune ca spusele unei copile care vede viaţa de după ocehalrii cu lentile roz.
Şi mulţumesc de apreciere, sunt sigură că nu-i vorba de pupincurism la tine, ţi-am observat răspunsurile şi nu e genul tău.

| WhiteWolf7 explică (pentru Paulla):

Ok, merci.

| AlxMro a răspuns:

Daca toti sunt la fel cum ai zis mai sus cum sa-si afirme fiecare personalitatea si mentalitatea?

| WhiteWolf7 explică (pentru AlxMro):

Ok, hai sa-ti explic ce am vrut sa intelegi, de fapt:chestia e ca fiecare din noi are personalitatea si gandirea lui aparte, care il diferentiaza mai mult sau mai putin de ceilalti, dar acest individ, ca noi toti de altfel, nu poate sa-si afirme aceasta personalitate si aceasta gandire aparte pentru ca,in primul rand, el este deja intrat intr-un fel de rutina, aceeasi rutina ca la noi toti, se trezeste, mananca, se spala, pleaca la serviciu, munceste, si se intoarce acasa, iar mai departe depinde daca are familie sau nu, iar in al doilea rand, nu poate sa arate celorlalti cum este el cu adevarat pentru ca lumea l-ar considera nebun, si toata viata lui se va da peste cap.Acum intelegi ce am vrut sa zic?

| WhiteWolf7 explică:

Wooden, asta fac si eu la liceu uneori, deci nu esti diferit.

| WhiteWolf7 explică:

Norocosule...

| pisoias a răspuns:

Generalizezi si nu cred ca ai dreptate.Si cand spun ca nu ai dreptate nu ma refer la mine.Desi daca ma gandesc bine s-ar putea sa ai dreptate.Nici o persoana nu se poate asemana cu mine pentru simplu motiv ca la mine inteligenta lipseste cu desavarsire.Crezi ca e de ajuns ca o singura persoana sa vrea sa schimbe ceva? Acel cineva va fi cu siguranta catalagat ca fiind nebun sau retardat.Situatia in care suntem si din pacte ne complacem se datoreaza mai multor factori.Lipsa educatiei si indolenta constituie doar o mica parte.