| RAY a întrebat:

Economic vorbind în ce buget ar trebui hainele sa se incadreze? Mă refer cam cat 100% din venituri? Sau mai bine aduni și cumperi de calitate prin economie?

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Nu stiu daca eu dau mai mult de 5-10% pe haine, sa fiu sincer. Totodata eu sunt foarte minimalist din fire, tind sa-mi cumpar cate 10 camasi alte odata si doar pe altea le port pana fac gauri laughing

| vatadezahar24 a răspuns:

În primul rând depinde de veniturile tale, ca de exemplu, nu poți da jumătate din veniturile tale pe haine. Dacă ai un venit să zicem de 4000 lei, zic ca nu trebuie sa dai mai mult de 800 lei maxim 1000 pe haine, respectiv 20-25% din venit. Insa daca nu ai cheltuieli lunare și îți rămâne o mare parte din venit în mână poți sa îți cumperi de un buget și mai mare, însă este strict decizia ta. Eu ți-am oferit un exemplu deoarece nu știu care este venitul tău, așa ca eu cred ca poți compara ceea ce am zis eu cu venitul tău ca să îți faci o idee.

| RAY explică (pentru vatadezahar24):

Eu având adhd nu pot planifica ceva pe viitor, de asta mi greu sa economisesc ceva, timpul pentru noi e diferit, in plus din experiențe am fost de multe ori păcălit cumpărând haine fake asta acum 10 ani și erau de o calitate zero + mâncărimi, apoi am cumpărat de calitate și am văzut că țin în timp

| Trinitatea12 a răspuns:

Am vazut ca cea mai buna cale (in experienta mea) ar fi s-a aduni banii si s-a cumperi brand-uri bune de pe ebay folosite (multi vanzatori pur si simplu le cumpara, nu le poarta/le parta doar odata, si apoi le vand la un alt pret).

Asa poti s-a gasesti niste branduri foarte bune pentru preturi relativ ok, considerand calitatea si faptul ca o s-a te tina ani de zile (dolce & gabanna, oakley (haine, fac si ochelari), muji, etc).

| RAY explică (pentru Trinitatea12):

O idee foarte buna, doar sa nu fie fake că asta vreau și eu și dacă e folosit dar macar sa fie original

| Trinitatea12 a răspuns (pentru RAY):

Uita-te doar la vanzatorii care includ o eticheta in poze, alea sunt mai greu de falsificat. Daca vezi ceva ce iti place dar nu esti sigur, o metoda buna ar fi s-a te duci pe Google, s-a dai click pe iconita cu aparat foto (Google Images), s-a salvezi imaginea cu haina cara iti place fara s-a o modifici si apoi s-o pui in Google Images pe cautare. Au o functie numita "Gaseste sursa imaginii" si daca apar site-uri chinezesti/alte tampenii atunci stii cu siguranta ca este fals. Daca nu iti da resultate/iti da numai poze cu aceeasi haina dar nu exact la fel ca si a ta, atunci este real.

Asta fac eu de cativa ani si nu am avut probleme, nici macar cu branduri mai putin cunoscute.

Oricum, din fericire ebay are un sistem de ajutor pentru cumparatori destul de bun. Daca iti vine ceva si nu este ce ai cumparat, fa poza si cel mai probabil o s-a primesti banii inapoi.