| anonim_4396 a întrebat:

Este creierul uman in stare sa se regenereze?

Răspuns Câştigător
| Valeriu25 a răspuns:

Din ce spune batranul google "da"
http://www.sfatulmedicului.ro/......enera_1987

9 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Se poate regenera, si se intampla destul de des treaba asta. Dar bineinteles ca exista niste limite, este un proces lent, si nu este ceva garantat.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu tot creierul, doar hipocampusul.

| a3e6u9 a răspuns:

Deși neuronii nu se regenerează, creierul are o oarecare plasticitate, e posibil ca alte zone ale creierului să preia din funcțiile unei zone afectate.

| Inferno a răspuns (pentru a3e6u9):

Ce intelegi tu prin regenerare? Neuronii nu se divid, dar in schimb numarul lor se "regenereaza" permanent.

| TheLovelyGhost a răspuns:

Nu cred ca se poate regenera... unii oameni de stiinta spun ca se poate regenera spre vărsta maturităţii.

| teaxy22 a răspuns:

Odata distrusi, neuronii nu se mai regenereaza.

| Malestorm a răspuns:

Salut
Creierul este un "motor" destul de complex si foarte avansat, atat de avansat incat noi suntem de vina pentru limitarea lui.

Da! Creierul se poate regenera dar, nu brusc... in timp, usor, usor anumite daune, rupturi se vindeca, se creeaza legaturi noi intre celule ( si aici nu ma refer la legaturi sinapsice intre neuroni ), care ajuta la vindecarea anumitori boli sau probleme ale organismului.
Ca sa intelegi mai bine... te poti gandi la urmatorul fapt. Atunci cand esti bolnav, ai vre''o infectie in organism ( ceva ce tu nu manifesti fizic prin simptome ) corpul tau lupta. Asa si creierul, se poate regenera ( in anumite situatii se descurca singur, in altele are nevoie de ceva mai mult timp si ajutor medical )

Uite un mic articol, gasesti "n'' asemenea articole pe internet

http://www.studentie.ro/......-46-a-2850

Salut si sper ca te''am ajutat

| CVali a răspuns:

Maitaci, eu iti spun ca (virgula), creierul uman este in stare sa se regenereze, dar sunt sigur ca, daca vine acum un om de stiinta si iti spune ca nu este asa (chiar daca eu fiind doar un om care isi foloseste logica, am dreptate), tu pe el il vei crede. Stiinta nu dovedeste nimic, duce doar la neincredere, la imbatranire, la tristete. Respunsurile nu se afla in stiinta, in aparatura, se afla in creierul nostru, al fiecaruia, si se numeste deductie logica, fiecare dintre noi putem stii pana si acele raspunsuri la care de multe ori spunem ''nu stiu''. happy