| MariusDumitru922 a întrebat:

O mare nelămurire...
Având în vedere că Pământul se învârte în jurul Soarelui cu o viteză foarte mare, cum reușește Stația Spațială Internațională să țină pasul cu mișcarea Pământului din moment ce aceasta nu este dotată cu motoare și piloți? Cum reușește Stația Spațială Internațională să rămână pe orbita Pământului?

14 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Te afli intr-un autobuz,ala se deplaseaza cu viteza f mare,tu nu ai motor,cum de te deplasezi asa de rapid odata cu autobozul?
Hai sa luam alt exemplu mai bun.
Intr-un autobuz in miscare se afla o musca,cum de musca sta in aer si se deplaseaza inainte si inapoi in acel autobuz? Deci cam la fel se deplaseaza si statia aia, asa cum musca face parte din atmosfera din autobuz, la fel statia spatiala face parte din sau este tinuta de gravitatia pamintului si trasa dupa el odata in miscarea sa.

Exact cum aerul din autobuz cara acea musca, la fel gravitatia Pamaintului cara cu el si statia, si Luna si alte obiecte aflate in sfera lui de influenta.
Nu conteaza cu ce viteza te deplasezi.
Deci dupa tine este vorba de setarea lui Dzeu laughing e bun si asa.Atunci daca stiai deja raspunsul de ce ai mai intrebat, de ce ai mintit ca esti curios si ai o nelamurire?

Vad ca deja stii batut in cuie, a setat Dzeu totu si aia este, deci care este poina la urma nelamurirea ta?

Deci dupa tine o pasare nu este tinuta de gravitatie laughing atunci de ce pasarile nu merg in spatiu laughing sa mearga asa in vizita pe Luna stiu si eu mai pe Marte laughing esti tare de tot.

| MariusDumitru922 explică (pentru relian):

Ce răspunsuri stupide.
Este normal să te transporte autobuzul când te afli în interiorul său, dar complet anormal să te transporte când ești deasupra sa la 2 metri înălțime.
Voi, ateii, aberați non stop. Acceptați orice minciună ordinară fără niciun dubiu și respingeți adevărul fără să gândiți.

| relian a răspuns (pentru MariusDumitru922):

Mai tantalaule,am spus exemplu cu musca,deci musca sta in aer in autobuz,deci nu sta pe banca,nu sta pe podea,sta in aer si autobuzul o duce cu el laughing ba mai mult musca poate zbura din fata de la sofer spre spatele autobuzului,deci in sens invers decat se misca autobuzu si tot in autobuz ramane laughing
Tu esti stupid,esti inapoiat,nu poti intelege chestii simple,logice,adica ce zic eu,tu nu ai absolut deloc logica.

Nu vezi ce timpenii spui cu pasarile ca nu-s tinute deloc de nimic, nu mai spune nimic te faci de tot cacatu laughing eu in locul tau stergeam tot, decat sa m, a rida si curcile.

Dar cea mai tare faza este aia ce ai spus, adica ca esti nelamurit, dar tot in acelasi timp tu spui ca deja stiai ca Dzeu face si drege laughing

Am spus sa explici de ce ai mintit.Deci tu crezi in Dzeu dar minti oamenii,de ce?

Tu singur ai scris ca esati nelamurit,adica nu stii cum de statia spatiala sta pe linga pamint. Deci minti ca un tantalau, mai spui ca crezi si in dzeu laughing ba tu crezi ca dzeu ala al tau nu stie ca esti tantalau si ca minti? De aia nici nu iti da minte, pentru ca te lasa asa in prostia ta laughing

Dupa ce mi ti ca un nenorocit, mai ai tupeu sa vii sa spui ca raspunsurile date pe aici is stupide, esti un nenorocit, asta esti.

| MariusDumitru922 explică (pentru relian):

Musca are propriul sistem de mișcare, mega "inteligentule"! Stația Spațială Internațională nu are. E o imensă diferență. Faci niște comparații complet idioate. Dumnezeu este Sursa Primordială a tuturor lucrurilor văzute și nevăzute indiferent cât aberați voi ateii.

| relian a răspuns (pentru MariusDumitru922):

Ok lasam musca sa nu se deplaseze,in cazul Asta ce spui? Deci musca sa stea doara in aer dar pe loc,exact ca si un elicopter laughing
Dzeu este pistol cu apa laughing este un personaj inventat tot de om,dar nu de unu ca tine,a fost invenmtat de unu ca mine,sau de unu mai destept ca mine sa tina sub control unu ca tine,asta daca pricepi.

Sa vezi ceva,sa nu ai explicatie si dai vina pe cineva imaginar,asta arata cit de inapoiat poate fi acea persoana sau acele persoane.
Si astazi sunt destule lucruri,fenomene etc la care nu se cunoaste explicatia,dar ce facem,dam vina cas facute de cineva imaginar?

Faptul ca nu avem acum capabilitatea dea le intelege,aia nu inseamna ca trebuie sa le atribuim unei entitati gen Dzeu.
Inainte omu credea ca ploaia,norii is dati de Dzeu,dar uite ca aia sau inselat,mai pe scurt au cam luat-o in barba cu Dzeu lor.

Tu despre ce povesti vorbesti,ce dovezi ai ca statia spatiala este tinuta acolo de Dzeu?
Asa pe vorbe nu te crede nimeni. Daca eu vin si iti zic ca sub casa ta ai un ditai bolovan de aur,asa am visat eu,in vis a venit dzeu si mai zis,ma crezi?
Nu ma crezi laughing nici daca vine popa si iti spune lucru asta tot nu crezi,de ce?laughing Nu crezi pentru ca nu vezi.

Dzeu este o idee in jurul careia se aduna indivizii din specia umana,adera la acea idee.
Omu adera la orice idee care i se pare buna pentru el,ori care sa zic lar pacali,ori iar da speranta in ceva.
Asa aparu Dzeu.
Iti dau exemplu. Daca darimi o biserica,daca darimi toate bisericile Dzeu nu va disparea,va ramane in continuare,oamenii vor vorbi,se vor ruga in continuare,vor face alte biserici etc.

Daca in aschimbi interzici omului ideea de Dzeu,daca ai putea face sa dispara aceasta idee,atunci toate bisericile ramase nu ar mai valora absolut nimic,ar fi parasite.

OMu are aceasta capacitatea dea aderra,dea sze stringe uni linga altii la o idee,la ceva imaginar.
Lucru asta cum am zis a facut posibila ca specia noastra sa ocupe si sa cucereasca toata planeta in fata celorlante specii.

Din pacate unia nu sau multumit doara cu asta,a trecut apoi sa isi subjuge si proprii semeni laughing asa cum tu esti oaia bisericii a popii,deci esti sub papucu aluia,biserica are efect asupra ta,poti f usor sa fii manipulat,indoctrinat etc.

E trist ce au facut uni oamenii,dar aia iti garantez ca nu au fost ca tine,pentru ca un om ca tine nu poate sa construiasca nimic,nici biserici si nici idei,deci au fost ceva oamni f destepti,care au preferat sa munceasca altii pentru ei,de astia ca tine,creduli,naivi.

Ca idee sa stii si tu statia spatiala are tortusi combustibil la bord,deci are motoare, asta daca nu stiai, pentru asi corecta cursul, orbita. Orice satelit cit de mic cai de TV cai de mai stiu eu de care are asa ceva, pentru ca nu se pot mentine exact unde vrem noi sa stea, asa ca din cand in cand isi corecteaza orbita cu ajutorul unor motoare.

Dar tot nu ai raspuns de ce minti.Deci de ce minti in intrebarea de fata? Spui ca esti nalamurit ca nu stii,apoi tot tu spui ca Dzeu tine statia,pai stii sau nu stii?
Vad spui ca sigur stii ca Dzeu,atunci de ce ai mai intrebat? De ce minti si spui ca nu stii,ca esti nelamurit?

Deci esti un mincinos in fata lui Dzeu,stai tu linistit ca ala o sa te taxeze pentru magariile ce le spui si ce le faci, pentru orice mincinu o bagi pe aici si mai stiu eu pe unde.

Tu gindesti cand o sa apari in fata lui, o sa spui ca ai mintit pentru el laughing dar o sa zica ca nu-i pasa, mincina este minciuna, Dzeu nu umbla cu minciuni parca, nu-i asa? Sau umbla si ala cu rahaturi asa cum umblati si voi astia crestinozii?

| MariusDumitru922 explică (pentru relian):

1. Musca se poate deplasa doar în interiorul autobuzului stând așezată pe suprafețele autobuzului sau folosind propriul sistem de mișcare. Autobuzul nu poate deplasa musca dacă aceasta se află în exteriorul său. Acesta este un argument demn de tot râsul.

2. Chiar îmi doresc să fiu ținut sub control de un Dumnezeu imaginar care să mă îndrume către dragoste, smerenie, pace, bunătate, etc. Ador să fiu "manipulat" pentru a deveni un om mai bun. Sunt extrem de liber și fericit.
3. Orice cauză are un efect, super geniule necunoscut. Dacă derulăm lucrurile în trecut până la punctul 0 ajungem la o Sursă Transcedentală care nu a necesitat o cauză. Dumnezeu este această Sursă.
4. Indiferent cât de mult timp ar trece și cât de mult ar avansa știința umană tot nu vom putea explica sau demonstra o grămadă de lucruri. Ateii pun pe seama timpului orice. Voi credeți că în timp toate se demonstrează și se descoperă. Vă înșelați grav. Nimeni niciodată nu o să poată demonstra cum a apărut toată această Creație fabuloasă.
5. Ce minte slabă ai...
Tu crezi doar ce vezi? Sunt enorm de multe lucruri nevăzute care există sau au existat 100%. Aerul, radiațiile, câmpurile de energie, istoria, gravitația, etc. Nimeni niciodată nu ți-a văzut creierul în realitate. Asta înseamnă că nu există conform raționamentului tău bolnav. Tu nu ți-ai văzut nici măcar stră-străbunicii. Asta înseamnă că nu au existat? O să zici că au existat deoarece altfel nu ajungeai să exiști tu. Ajungi la concluzia că au existat pentru că cineva ți-a povestit despre ei și pentru că fără ei nu existai nici tu. Vezi? Ai o minte atât de îngustă încât habar nu ai ce e cu tine pe Pământ.
Așa este și cu Dumnezeu. Chiar dacă nu Îl vezi fizic, poți vedea Amprenta Sa în tot ce există. Dacă mâine dimineață găsești pe masă o scrisoare, știi cu siguranță că ea nu a apărut din nimic fără intervenția nimănui. Nu e nevoie să vezi persoana care a scris acea scrisoare ca să îți dai seama că ea există.
Eu nu ți-am văzut niciodată părinții, dar sunt convins că există, sau au existat pentru că exiști tu. La fel sunt convins că există Dumnezeu când studiez Creația și regăsesc atâta informație vastă în interiorul meu și în tot ce mă înconjoară. Informația nu poate fi decât rezultatul Unei Inteligențe, așa cum scrisoarea de pe masa ta nu poate fi decât rezultatul unei ființe raționale.
6. Fără doar și poate, ateii sunt niște persoane extrem de bolnave care nu pot admite că sunt rodul Unei Inteligențe Absolute. Ateii preferă să creadă că au apărut din nimic, că sunt produsul prafului cosmic și că sunt rude îndepărtate cu păstârnacul.
7. Gândești exact ca un dictator. Aberezi fără încetare. Zeii creați de mintea umană au formă și chip. Așa cum sunt idolii la care se închină păgânii.
Dumnezeu Cel în Treime nu are chip. Omul nu putea inventa ceva fără chip. Nu avea sens să facă asta. Putea să facă o statuie și să pretindă că aia conduce Universul. Era mult mai ușor să convingi masele de oameni așa.
Învățătura Lui Dumnezeu este atât de perfectă încât nu putea fi rodul mintii umane. Dumnezeu nu vrea să subjuge pe nimeni. Toate poruncile Sale sunt date spre binele nostru. Dacă noi le respectăm, tot noi câștigăm.
8. Stația Spațială Internațională nu are motoare, prietene. Îți garantez. Aceasta o să fie abandonată în spațiu cândva. Nu își corectează nimic. Faptul că ea orbitează deasupra Pământului fără să rămână în urma mișcării acestuia denotă un singur lucru. Că Pământul este static și nu se deplasează. Nu am spus nicăieri că Dumnezeu ține Stația Spațială. Aberezi permanent...
9. Simplul fapt că te consideri atât de inteligent demonstrează contrariul.

P.S Pune mâna și învață să scrii corect, apoi poți discuta despre subiecte atât de vaste!

| johnnny123 a răspuns:

Luna are motoare? Pământul are motoare ca să se învârtă în jurul Soarelui?

Gravitația Pământului ține Stația Spațială pe orbită în jurul lui.

| MariusDumitru922 explică (pentru johnnny123):

Luna, Pământul și Soarele sunt create de Dumnezeu și așa sunt setate să funcționeze.
Stația Spațială Internațională este un produs uman care nu se poate adapta la Legile stabilite de Dumnezeu. Tu vrei să insinuezi că gravitația ține Stația Spațială Internațională pe orbita Pământului? Gravitația nu este capabilă să țină o pasăre în loc, dar ține Stația Spațială. E cel mai stupid răspuns din toate timpurile. Îmi pare rău că nu am posibiltatea să îți ofer premiul pentru cel mai stupid răspuns.

| johnnny123 a răspuns (pentru MariusDumitru922):

Și mie îmi pare sincer rău pentru tine...
Trebuie să fie foarte greu să funcționezi în anul 2022 cu mintea unuia din secolul XII.

| MariusDumitru922 explică (pentru johnnny123):

Habar nu ai pe ce lume trăiești, adormitule...
Dumnezeu este în afara timpului. El este Același indiferent de vreme.
Așa se întâmplă când cobori totul la mintea ta limitată...

| doctorandus a răspuns (pentru johnnny123):

INTELLIGENT DESIGN
Multumita Mariei van der Hoeven va avea in curand o diploma universitara fiecare olandez. Ministra educatiei, culturii si stiintei este adepta a teoriei despre Intelligent Design, va sa zica ideea ca fiecare forma de viata este atat de neinteligibil de complexa incat trebuie sa fi fost creata de (un) Dumnezeu. Daca ar fi la latitudinea d-nei Van der Hoeven, vom da la topit cartile lui Darwin, punem teoria lui pe lista neagra si vom supraveghea inamicii statului, biologii evolutionari, prin serviciul de informatii.

Imediat ce ID-ul va fi devenit norma in invatamantul olandez, studentii vor putea lua cu usurinta orice examen. De fapt, la fiecare intrebare se poate raspunde cu Dumnezeu. Cum a aparut lumea? Datorita lui Dumnezeu. Cum a aparut structura ADN-ului? Datorita lui Dumnezeu. Care este relatia genealogica intre maimuta si om? Ambele au fost facute de Dumnezeu. Din ce particule consta fosfatul de potasiu? Din particule dumnezeiesti. De ce se invarte Pamantul in jurul Soarelui? Asa a hotarat Dumnezeu. ID-ul are raspunsuri la toate intrebarile si tocmai de aceea trebuie privit cu suspiciune.

In interviuri Van der Hoeven si-a declarat interesul pentru ID prin a afirma ca ‘nu cunoastem inca totul’ si ca este folositor ‘sa luam la cunostinta opinii diverse’ si ca ‘a tinerilor curiozitate trebuie stimulata’. Dar de ce nu pledeaza Van der Hoeven pentru a introduce lectii in eugenie fascista, cabala iudaica, budism zen, mitologie greceasca, gnosticism, doctrina rasista a Ku Klux Klan-ului, sadismul marchizului De Sade si povestirile biblice ale lui Hans Teeuwen? Curiozitatea ministrei se pare ca nu se intinde mai departe de limitele ei crestine. Nu pretind crediciosii despre orice se intampla ca nu pot fi stiute caile Domnului? Daca nu pot fi stiute, nu pot explica nimic. ID-ul afiseaza o aroganta blasfemiatoare, deoarece pretinde ca noi oamenii putem cunoaste caile Domnului. De fapt, in ID Dumnezeu este redus de la o grandoare de necuprins la un mic element previzibil. Totusi aceasta opinie nebisericeasca este propagata pentru strecura o renastere religioasa in universitatile noastre. E adevarat ca nu cunoastem totul, dar ipocrizia crestina o cunoastem mult prea bine. Cea mai mare acuza contra ID-ului este ca preschimba iluminarea in intunecare. Intelligent Design este un proiect pentru promovarea ignorantei.

Marcel Roes, 3 iunie 2005, Folia Civitatis 37/anul 58, Universitatea din Amsterdam.

| johnnny123 a răspuns (pentru MariusDumitru922):

Atunci întreabă-l pe Dumnezeu cum se deplasează Stația Spațială Internațională în jurul Soarelui, și anunță-mă și pe mine care-i răspunsul.

| johnnny123 a răspuns (pentru doctorandus):

Adevărat, trist și extrem de periculos.

| MariusDumitru922 explică:

Îmi e milă de tine. Nu ai citit nimic cu atenție. De asta ai ajuns să te scalzi în mocirla ateistă.
Tu habar nu ai să scrii corect și încerci să discuți cu mine pe subiecte extrem de profunde. Trezește-te!
Eu când studiez ADN-ul Îl văd pe Dumnezeu, tu când studiezi ADN-ul vezi nimic și praf cosmic. Nu sunteți normali...

P.S Sunt sigur că nu studiezi nimic, analfabetule, dar am vrut să fiu drăguț.