| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, eu o sa vreau sa-mi fac un test anti-hiv.
Intrebarea mea este, daca am covid, exista sansa ca sa imi iasa pozitiv? deoarece am auzit ca covid-19 are o molecula si de hiv.

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Cum adică anti-HIV? Testul e împotriva virusului HIV? Testul nu e împotriva a nimic. E imparțial. El spune ce detectează. Iar dacă detectează HIV, nu detectează corona (că e altă entitate), așa cum dacă eu mănânc lămâi, nu voi crede că am băut lapte de capră proaspăt doar pentru că ambele au vitamina C. Asta cu secvența comună e făcută de niște conspiraționiști. Provine, dacă îmi amintesc bine, în primă fază de la niște indieni care și-au retras singuri studiul. Un medic francez a spus-o foarte bine că dacă în diferite cărți ai același cuvânt (ceea ce e foarte probabil) asta nu înseamnă că e aceeași carte. Secvențe de la HIV se pare că se găsesc și prin unele plante.

| relian a răspuns:

Nu o sa iti iasa nimic,testul ala HIV nu este un test direct,adica nu vede nimeni nimic,ma refer sa vada vreun virus,nici pomeneala de asa ceva.
Ei se uita la sistemul tau imunitar si daca ai sistemul imunitar parf gata ai HIV laughing cam la asta se reduce toata sandramaua,de vazut nu vede nimeni nici un agent strain,vede doara ca exista o dereglare in organismul tau, iar aia primii care au observat asta au spus gata e virus.
Am fost am facut trst de asta, ma luai cu doctorul, zic ai vazut virusu, sau nu l-ai vazut?
aaaa pai stai ca nu-i asa, ca noi nu vedem virusu.Se stransese asistente si se uitau ca la urs laughing zic e bun daca nu vedeti, deci va dati cu presupusu, la care doctorul a spus hai ca avem treaba, sia plecat laughing.
Nu stiu in RO eu am facut ceva analize afara am platit vreo 300 de euro si de aia mi-am si permis sa intreb,iar pe hartia aia ce erau rezultate scris ca s-a facut test indirect pentru HIV,deci test indirect,apoi miau explicat la ce anume se uita.
Te uiti la Luna si spui parca e cam galbena,sigur are lepra laughing
Deci daca ai avea HIV cum spun ei deja aveai SIDA asta este afectiune a sistemului imunitar,iar ei dau vina pe un virus ce nu-l pot vedea,ce nu l-a vazut nimeni niciodata.
Ca daca l-ar fi vazut, lar putea izola, lar putea creste, lar putea studia sia ar putea sa il si omoare, asa cum se intampla cu bacteriile.
Deci stai linistit ca nai nici un hiv nimic si nici sida, altfel nu mai erai pe aici.

| WhiteLife a răspuns:

HIV nu este din familia corona virusurilor. In principiu la astfel de teste se caută materialul genetic (unic pentru fiecare virus). Virusul care provoacă Covid-19 (boala) nu are cum să conțină și HIV. Cred că e un test destul de costisitor, și, cum nu poți ieși din casă daca ai Codiv-19, așteaptă să treacă perioadă și apoi mergi la laborator.

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Nu mai pot astepta, de 1 luna tot ma stresez si ma gandesc numai aici. Si oricum perioada nu va mai trece, cel putin nu prea curand, sunt sigur de asta.

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai trebuie sa stai in izolare. Ia tratament, mai stai 2 saptamani și să vezi că va fi mult mai bine big grin

| anonim_4396 explică (pentru WhiteLife):

Man ce izolare? nu am covid. Eu vreau sa vad daca am HIV

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

In întrebare ai spus că ai covid happy