| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Tu crezi ca cunosti realul? Crezi ca atingi apogeul ratiunii?

14 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Eu cred ca cunosc realul dar nu stiu daca il cunosc.

| DakotaRoyse a răspuns:

Nu cunosc realul, cunosc doar ce creierul şi organismul meu mă lasă să văd din mediu înconjurător. Apogeul raţiunii n-o să-l cunosc niciodată, cred că asta ar însemna să funcţionez strict pe logică şi gândire raţională, dar cel puţin pentru mine e imposibil, mereu o să îmi "ascult intuiţia" şi instinctele, şi mereu voi privi în colţurile inconştiente pentru a găsi răspunsuri la probleme "reale".

| 4b a răspuns:

Nici pe departe...

| jhonny999 a răspuns:

Realitatea este o iluzie.
Toata lumea considera caci este realista.
Dar din punctul meu de vedere consider caci fiecare percepe realitatea intr-un mod diferit, in raport de modul in care gindeste, in raport de cunostintele detinute, in raport de unghiul din priveste viata.

| WhatheWow a răspuns:

Realul il cunosti doar atunci cind ai cazut in dizgratie iar acolo unde se termina ratiunea, chiar si la apogeu, incepe nebunia!

| thebeggar a răspuns (pentru WhatheWow):

Scuza-ma dar in loc de nebunie eu as zice, singularitate. Nebunia este exact cea ce ne diferentiaza de animale intre-timp ce singularitatea ne aseamana cu zeii

| WhatheWow a răspuns (pentru thebeggar):

Nu putem Man, ca pe urma se confunda cu ante-Big Bang-ul! Dar oare ce-i dincolo de Ratiune, chiar si la apogeu, nu asa cum am spus : Nebunia? E doar o interpretare metafizica. Insasi zeii sint o nebunie in masa, Man!

| dragos9234 a răspuns:

Nu, la ambele intrebari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai sa vezi

| LittleSue a răspuns:

Pana la urma, realul e doar o dimensiune in care se intampla sa ne aflam noi, traind ghidandu-ne dupa anumite reguli nescrise pe care le numim ratiune.

Răspuns utilizator avertizat
| KSDT a răspuns:

Ce mai conteaza ce cred eu?

| thebeggar a răspuns:

Apogeul ratiunii este o masina cu o cunoscuta. Realul este o ecuatie cu prea multe necunoscute. Prin urmare nu "cunosc"

| Anuşca_Lary_1996 a răspuns:

Voi incepe cu apogeul ratiunii, daca nu te superi. Acest punct este un lucru abstract din punctul meu de vedere, asadar nu se poate ajunge la el, indiferent de persoana. Imagineaza-ti cum ar fi ca cineva sa fie complet rational... dupa viziunea mea cred ca am deveni niste robotei insensibili deoarece ratiunea pura duce la distrugerea noastra morala, asa cred eu.Cat despre real, fiecare intelege ce doreste din asta, eu cred ca nu cunosc nici un sfert din ceea ce este real, ceea ce vad eu este relativ, realul ar presupune ceva permanent, dar iarasi este o umila parere. Felicitari pentru intrebare, ma bucur sa mai vad si asemenea dileme pe langa numeroasele de genu"cu ce ma imbrac azi?". Sper ca ti-am dat un punct de vedere neeronat, mult noroc in continuare! happy