| sabin89 a întrebat:

Weekend-ul şi puzzle-ul happy Numai pentru amatori, evident. Vreo idee ceva?
E unul mai greu. Cred că până şi lui Holiday îi va da bătăi de cap.

https://ibb.co/DGqPPkH

Răspuns Câştigător
| MrkiddyKid1 a răspuns:

Rd7- Nxd7; Nc6 - Nf6+; Nxf6#

7 răspunsuri:
| sabin89 explică:

Enunţul: Albul la mutare, mat în 3 mutări.

| sabin89 explică (pentru MrkiddyKid1):

Deci regele mută la d7, iar nebunul capturează regele de la d7... Păi regele momentan e la g8, cum sare la d7? Şi care nebun, că nu e niciun nebun pe tablă.

| MrkiddyKid1 a răspuns (pentru sabin89):

R = Rook(tura); N = Knight(cal); Eu am fost invatat cu notatiile din engleza

| sabin89 explică (pentru MrkiddyKid1):

Ştii cumva cine a compus această problemă?

| MrkiddyKid1 a răspuns (pentru sabin89):

Rd7- Nxd7; Nc6 - Nf6+; Nxf6#

| sabin89 explică:

Poate îi face cuiva plăcere să încerce şi problema asta, compusă în 1856 de un copil de 10 ani:
https://www.chess.com/forum/view/more-puzzles/a-paul-morphys-puzzle

| Darkmagic a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiam ca te ocupi si de sah. laughing
Sunt frumoase ambele probleme, e drept, foarte simple, m-a emotionat insa un pic varsta lui Morphy.
Am sa iti dau raspunsul la problema lui intr-un mesaj, poate mai vor si altii sa dea solutii.
Astept niste definitii din Rebus.
Alea sunt forta. happy

| sabin89 explică (pentru Darkmagic):

Nu mă ocup, în sensul că nu sunt un bun jucător; şi nici nu prea joc. Sunt ani buni de când n-am mai jucat, iar când jucam, mai mult luam bătaie.
Problema asta a lui Murphy este simplă, într-adevăr; dar e superbă. Cea din titlu, eu nu o văd ca fiind simplă, dar e impresionant de ingenioasă. Apropo, întrebam mai sus cine este autorul ei. N-am primit răspuns. Am să spun eu. Este Alfred de Musset, tot o minte sclipitoare a secolului al 19-lea
http://chicagochess.blogspot.com/2009/11/checkmate-in-three-moves.html
Şi da, soluţia la problema copilului de 10 ani este: Ta6