| Julyly2089 a întrebat:

Buna! As vrea sa imi iau un Iphone in vara asta si ma gandeam la 14 sau 14 plus la 128gb sau 256gb. Nu sunt sigura inca. Ce model credeti ca e mai bun?
Sau daca merita sa dau 4000 de lei pe un telefon, am strans bursa un an si de le inceput am vrut sa imi iau un Iphone, dar parintii mei zic ca dau banii degeaba si parca imi e si mie ciudat sa dau tot ce am strans pe asta. Daca nu imi iau Iphone o sa imi iau probabil un Samsung A54.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, nu merita 4000lei un telefon. Punct.

| dullcat a răspuns:

Buna.Tu stii daca poti avea grija de el, fiindca se intelege, in eventualitatea in care esti neindemanatica si il spargi, nu merita sa iti irosesti toti banii de bursa pe el.Cel putin asa vad eu lucrurile, tin cu parintii tai.Sau poate ca din contra, tocmai fiindca ai muncit, teoretic, pentru el, sunt sanse ridicate sa il pazesti ca pe ochii din cap.In general, ok este sa iti cumperi ceva de care stii ca te vei folosi urmatorii ani, nu sa il inlocuiesti dupa 2-3 ani.

| Julyly2089 explică (pentru dullcat):

Am telefonul de acum de 4 ani si nu l-am spart. Ma gandeam ca daca imi iau un telefon care coasta dublu sa si reziste dublu, sau cel putin 5-6 ani.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Julyly2089):

Nu rezista dubluhappy
Însă reparația va costa triplu daca l-ai stricat.
Părere personală, decât să dai 4000 de lei pe un telefon care oricum nu e superior unuia de 2500(cu excepția performanței) mai bine îți iei un telefon care nu costa o avere sa îl repari sau care nu te limitează din multe puncte de vedere.
Dar cum sunt banii tai, tu știi mai bine!

| dullcat a răspuns (pentru Julyly2089):

Atunci da, suna bine daca te gandesti sa o fie o investitie pe 5-6 ani.Bafta!

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai strins un an. Cumperi un telefon. Telefonul ala poate fi furat si cu ce ramii? Cu nimic. Cumpara experiente. Ia-ti o bicicleta. Ia-ti o excursie intr-un loc deosebit. Ia-ti echipament si apuca-te de ceva care iti va aduce bani/skilluri aditionale. Cu banii astia poti face MULT MAI MULT decat sa ii ingropi intr-un telefon. La maxim 1500 de lei gasesti telefoane foarte ok. Crede-ma ca se intampla sa cunosc oameni de peste 5000 EUR lunar care au telefoane de sub 2000 de lei...

| relian a răspuns:

Rezista dublu cum zici, nu te lua dupa ce povesti zic altii.Eu am avut iPhone 6S pana acu cand aparu 14 laughing fa socoateala cit l-am tinut, inca functiona, l-am dat mamei in RO si il foloseste inca.
Produsele Apple tin f mult in timp, singura problema, la un mom dat sa nu mai faca aia update pentru el.

Am Imac 27 inch din 2013, acum scriu aici de pe el laughing functioneaza ca atunci cand l-am luat.
Chestia este psihica, spui vai stau asa cu asta de 100 de ani laughing

Daca iti permiti, cumperi cei bun si cei frumos. Orice lucru nu conteaza doara sa fie util, conteaza sa arate si bine.Ce zic eu de lucruri, chestia este valabil si la fiitele vii si la oameni.Tie nu tiar place sa ai un iubit f atragator? Normal ca tiar place, bine dupa te uiti sa fie si bun, iar Apple face lucruri bune si frumoase.

Ca idee, ma gindeam astazi la o chestie, legat de firmele astea in general, am ajuns la concluzia ca in lumea asta doar Apple ca brand este premium, in rest e doar numele de ei car fi premium.

Cind auzi pe unia, asta e brand premium.Premium inseamna sa faci totul, dar tot ce faci sa fie de calitatea cea mai buna, iar eu alt brand in afara de Apple nu am vazut altul sa faca asa.

La Apple orice produs facut de ei, care are sigla lor pe el, este perfect laughing asta inseamna premium, nu faci cateva produse de calitate si restul varza cu rata laughing ala nu mai e premium.

Cum face Mercedes masini, putine premium, restul cu manivele laughing
Dar daca tot te gindesti la Iphone ia 15 pro sau 15 pro max.Ori daca iei 14 la fel ia Pro, pentru ca are piese mai superioare celui 14 normal sau ce spui tu plus.

De capacitate ia cel mai mic, nu da banii pe storage ca nu merita, de ai sau faci multe poze sau ce mai tii tu in telefon, le poti transfera pe cele ce nu le folosesti prea des pe un calculator.

Daca esti saraca atunci iei iPhone, ca nu-ti permiti sa cumperi telefoane tot la 1-2 ani, asa cum fac unia cu Samsung.

Daca esti saraca si te gindesti la bani, atunci ia Samsung, mai iti ramin bani cei vei cheltui si tot fara ei vei ramane, no sa ramai cu nimic intr-un final.

Daca nu muncesti, ai strins banii din bursa ce spui, atunci nu mai lua nimic, lasa banii acolo pentru zile negre, niciodata nu se stie ce poate apare si sa ai nevoie.

Telefon sa iti ia iubi laughing.

Eu folosesc telefonul doar sa dau ceva mesaje si sa vorbesc, sincer si un telefon cum erau alea la inceputul telefoniei mobile mi-ar fi bunlaughing desi acu ma gindeam sa iau unu 15 sau 16 de asta Titan, ca vorba aia e mai finut, cum am zis eu nu ma uit doar la functionalitate, ma uit si cum arata o femeie, cum arata un telefon, o masina, ce forme, ce finisaje are, toate conteaza, te face sa te simti bine intr-un cuvint.

| KovacsB a răspuns:

Intre iphone 13 si 14 nu este nicio diferenta. Intre 14 si 15 doar cateva diferente inutile.
Toate 3 arata la fel.https://www.apple.com/......e/compare/

| thunder11 a răspuns:

Eu amiphone 14 de 128 de gb si sunt multumit de el sa meritat fiecare ban, acum de stocare na depinde cate poze faci cate aplicatii folosesti pentru mine personal 128 e mai mult de ajuns mai ales ca am facut upgrade de la 64

| Densia03 a răspuns:

IPhone da merită să dai banii! iPhone nu își pierde valoarea nici dacă îl vinzi tot îți iei bani pe el în schimb pe Samsung a54 nu, e varză ca si telefon nu dă banii pe el