| anemona112 a întrebat:

am primit un iphone 5 insa am intampinat probleme de a ma conecta prin wi-fi. am citit ca versiunea iSO6 genereaza astfel de probleme dar ca ele se pot remedia. Stie cineva cum?
(am incercat sa resetez configurarile retelei insa nu merge )

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Wi-fi din telefon n-are a face cu reteaua ta de telefonie.Nu wi-fi iti da tie internet la telefon ci reteaua de telefonie.Ca sa ai net latelefon prin wi-fi trebuie sa fii undeva linga un router si atunci da poti avea internet pe telefon ca si la un calculator.Ca sa faci lucru asta mergi la SETINGS si a doua rubrica cred o sa vezi wi-fi.intri acolo si dai pe on.O sa apara acolo ce gaseste telefonul retele de net si daca tu ai un router acasa o sal vada.Dai pe acea retea, apesi cu degetul acea retea, nu sageata din dreptul ei.Deci reteaua daca stii cum se numeste. Dupa telefonul o sa se conecteze la acea retea.In caz ca ai parola la router o sa ceara si pe telefon sa pui parola.Pui parola dai join si gata aia e tot.Intyri pe net.Acum cind nu mai esti acasa si pleci altundeva intri iar la seting si pui wi-fi off.De ce? Pt ca telefonul va cauta intruna reteaua dacal lasi on siti va consuma beteria rapid.Deci cind pleci de linga axcelrouter nu mai ai net.Sa ai net tottimpul si oriunde trebuie sa te abonezi la reteaua de telefonie unde ai numarul.Cam asa functioneaza un wi-fi.Nu te astepta ca daca ai wi-fi gata ai net oriunde.Netu ala trebuie sa tildea cineva si tu trebuie sa platesti pentru el.Deci n-are a face IOS sau reteaua de telefonie cu wi-fi. Daca telefonul functioneaza nu vad ce problema ar fi cu ios.Dar incearca sa dai reset la telefon.Sau fa update la ultimul IOS ala 6.1.3 sau cit este.

| anemona112 explică (pentru relian):

Stiu ce e un wi-fi, problema este ca ma contectez, semnalul este foarte slab si se deconecteaza singur rapid.(am incercat la mai multe routere) chiar daca stau la un metru de router semnalul este de doua liniute. Am citit aici

http://www.idevice.ro/......e-rezolva/

si pe multe alte site-uri ca, problema nu e doar la mine. Telefonul e primit si cumparat din America si nu cred ca am cum sa il schimb. Ai o sugestie?

Tin sa precizez ca inainte de acest telefon am avut un iphone4s care mergea perfect chiar si cu iSO 6. Acum pe iphone5 am iSO 6.1.4

| relian a răspuns (pentru anemona112):

Spui ca ai IOS 6.1.4? nu stiu daca este acest iso.Eu stiu ca ultimul este 6.1.3.Chestia cu wi-fi nu stiu ce sa zic.Eu sint aici de unde ai spus tu ca ai telefonul dar nu am auzit oamenii sa aiba probleme.Bine nu am auzit eu dar poate ca problema exista.Deci daca telefonul tau este de unde spui asta inseamna ca a fost blocat sau l-ai cumparat decodat? Daca l-ai decodat stiu si eu unde sau mai stiu si eu cu ce probabil sa fie si de acolo ceva probleme.Nu stiu ce as putea sa iti sugerez.Am citit nitel si am vazut ca problema ar fi cumva legata de securitatea routerului.Nu prea ma pricep ce sint chestiile alea legate de router wap sau cemai zic aia.O sa intreb mai multi care au iphone 5 si iti spun daca au probleme si cumau rezolvat sau daca nu au.Si daca il schimbi crezi ca un alt telefon nu face la fel? De vrei salschimbi poate ca e din cauza telefonului ca e defect o poti face.Trimitel aluia ce ti la cumparat sau cum l-ai cumparat si spui este defect etc si til schimba.In america daca ai cumparat ceva si nu merge til schimba imediat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca e o problema la wifi pentru ca iphonul meu ( ca al tau ) nu are absolut nici o problema cu wifi. Funda?