| NicVal74 a întrebat:

BUNA ZIUA! Ce a cauzat craparea, facut bucatele a unui blank bluray in unitatea optica Blu Ray ASUS BW-16D1HT? Unitatea o am in garantie, imi vede fisierele de pe DVD-uri dar de pe BD-R{blank bluray}nu, ati mai auzit sau ati patit asa ceva? Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Tu incearcă...

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca discul este "blanc", atunci inseamna ca e gol (se poate scrie pe el).
Daca discul e gol, atunci e evident ca n-ai ce citi de pe el. happy

| sierra1 a răspuns:

N-ar fi prima dată - e vorba (in mod evident) despre un defect de fabricație imposibil de depistat cu ochiul liber

| NicVal74 explică (pentru sierra1):

Pot sa ajute astia la garantie!

| sierra1 a răspuns (pentru NicVal74):

Nu poți demonstra că e defect de fabricație!

| NicVal74 explică (pentru sierra1):

Si atunci ce e de facut? nu mi-l ia pe garantie?

| sierra1 a răspuns (pentru NicVal74):

Tu incearcă...

| NLS a răspuns:

Dacă a făcut țăndări un disc gol în timp ce încercai sa îl scrii, e chestie de garanție.
Eu am scris din 2000 pana acum peste 400 CD uri și DVD uri, cu mai multe unități optice, dar si aproximativ 15 Blueray uri, si niciodată nu am avut probleme asemănătoare.

Contează și calitatea discului pana la urma, si exact din acest motiv s-ar putea sa iti refuze garanția.

Răspuns utilizator avertizat
| NicVal74 explică:

Am primit telefon ca unitatea optica care le-am dat-o la garantie va fi inlocuita, faza e ca nu mai are modelul acesta ASUS BW... si imi va trimite Hitachi-LG BH16NS55 sper sa fie mai buna si sa nu mai am probleme!