| Jipa95 a întrebat:

Buna ziua,

Cei care aveti abonamentul de la Digi internet Fiberlink Gigabit Popular ( cel la 25 lei ), sunteti multumiti? Ce viteze de download / upload aveti pe cablu, si cat de stabila este reteaua? Ma intereseaza in principal vitezele de download.

Acestea sunt specificatiile abonamentului, dar stiu ca in realitate nu prea se respecta aceste valori.

Viteză maximă EPON 500 download / 250 upload
Viteză maximă GPON 940 download / 250 upload
Viteză medie EPON 450 download / 200 upload
Viteză medie GPON 850 download / 250 upload
Viteză minimă EPON 200 / 100 upload
Viteză minimă GPON 200 download / 100 upload

2 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu mai suntem in anul 2000, toate retelele sunt stabile cu exceptia cand se lucreaza la diferite probleme...
Totusi la cel de 200 download poti avea probleme de incetinire masiva de descarcare pe timpul sarbatorilor mari cand toata lumea este acasa si linia e supra solicitata!
In rest la descarcari poti avea aceste viteze:
la 200 tu vei descarca pana in maxim 20 mb/s
la 450 --- maxim 30 mb/s
la 500 --- maxim 35 mb/s
la 850 --- maxim 60 mb/s
la 940 --- maxim 70 mb/s

| expandator a răspuns:

Nu prea, viteza din contract este viteza ideală, când te afli singur pe cablu, dar in momentul când sunt mai multi utilizatori se imparte la toti!