| Maslea_Lucian_1991 a întrebat:

Cam cat m-ar costa o chitara electrica si un amplificator bun?

Răspuns Câştigător
| Thunderstruck a răspuns:

Cam cat de bun? Ca pe mine, cel putin, termenul "bun" ma duce cu gandul la o categorie larga de pret.Astept raspuns cu ce vrei sa faci cu ele.

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Pentru a canta heavy metal impreuna cu niste prieteni

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Asa vrea sa investec maxim 11 milioane in chitara, amp si tot ce mai trebuie pentru chitara pentru a putea canta la ea

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maslea_Lucian_1991):

O chitara foarte buna pentru heavy metal, la reducere - http://mcmusic.ro/......00.html.Si acum o sa-ti recomand doua amplificatoare...Pe primul daca-l cumperi depasesti cu vreo 50 lei bugetul, nu cred ca-i asa mult. http://mcmusic.ro/......gr-u.html. Asta-i un amp bunicel, bun pentru pretul lui, dar daca vrei ceva cu adevarat de calitate, mai bagi niste banuti si iei gogomania asta : http://mcmusic.ro/......html.Chiar daca sunt vreo 270 lei in plus, n-o sa regreti, iti garantez.Mai bine mai astepti o luna si-l iei pe asta decat sa-l iei pe ala acum, e amp-ul meu preferat pana in banii lui.

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Imi poti recomda un ST bun tot pentru heavy

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Imi poti da facebookul tau sa vorbim mai detaliat

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maslea_Lucian_1991):

ST pentru heavy? ST-urile au in general single coil-uri, iar daca le pui humbuckere, dupa parerea mea, ai stricat toata chitara, uita-te la mai multe trupe de metal live, cat de multe folosesc st-uri? Dar daca vrei, dar sunt sigur ca o sa regreti, http://mcmusic.ro/......grx20.html si http://mcmusic.ro/......05-bk.html si http://mcmusic.ro/......-std.html. Nicio chitara din astea nu e peste cea recomandata de mine, aproape la nicio categorie.Chitara pe care ti-am recomandat-o prima, raspunsul trecut e peste astea la orice capitol.Bafta.

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Ok multumesc oricum ma i-am pana sa invat sa cat la clasica asa ca pot sa astept pana sa imi cumpar electrica

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Imi spui ce ar trebui sa mai cumpar pentru a avea efecte in plus ca la metallica seek and destroyd

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maslea_Lucian_1991):

Ce efecte in plus sunt la metallica seek and destroy? Stiu melodia de foarte mult timp si e doar o distorsiune.Amplificatorul care ti l-am recomandat are distorsiune, de fapt, am avut ocazia sa-l testez si are o distorsiune leita cu cea din seek and destroy.

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Zici de ibanez sau de peavy?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maslea_Lucian_1991):

Zic de Peavey.Si ibanez-ul s-ar apropia de sunet, asta doar datorita ca sunetul de pe seek and destroy nu-i prea distorsionat, o da chiar o overdrive.Sunetul de pe seek and destroy nu-i mare inginerie, sa vezi de pe black album, am 2 pedale de distorsiune, 2 amp-uri, 2 chitare si am invartit toate butoanele de pe ele si abia am scos un sunet apropiat de black album.

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Cat m-ar costa o pedala de distorsiune?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maslea_Lucian_1991):

Depinde ce calitate vrei, iti recomand s-o iei SH, ar veni de la 80 pana la 400 lei. www.rgc.ro e un site unde se posteaza anunturi cu pedale, chitare, de fapt orice tine de chitara, cauta acolo.

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Ai putea sa imi dai setarile pentru orice amp pentru heavy metal ca sa nu le mai caut pe net

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maslea_Lucian_1991):

In primul rand, nu toate amplificatoarele suna la fel, chiar daca sunt setate exact la fel (eq, reverb, gain etc).Mai mult de-atat, eq-ul fiecarui amp e facut strict pentru amp-ul respectiv, adica pe un amp bugera, doar ca exemplu, sa presupunem ca eq-ul poate fi modificat in 10 nivele (adica de la 1 la 10 sa poti sa misti bass, middle, trebble), revenind, poate pe un amp bugera diferenta de frecvente inalte de la 1 la 10 e de x decibeli, iar la un amp peavey, diferenta de la 1 la 10 e de y decibeli, deci parametrii variaza in functie de amplificatorul folosit.Deci, n-ai cum sa zici ca la o melodie (sau mai rau, la un artist), bass-ul e 5, trebble-ul e 10, mid-ul e 2 etc. Deci ce ar trebui tu sa faci: Asculti melodia pe care vrei s-o canti, scoti singur eq-ul corespunzator amp-ului tau, daca te hotarasti sa-ti iei si o pedala de distorsiune, sa-ti setezi amp-ul si in functie de ea, mai ales daca are si un eq pedala.Si poate nu te-ai prins, dar pana iti iei o pedala, daca iti iei, gain-ul din amp la maxim, iar cand iti iei, incearca sa pastrezi gain-ul cat mai redus, si sa controlezi distorsia din pedala, pentru un clean cat mai bun.

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Thunderstruck):

Care ti s epare cea ma igrea melodie de la iron maideon

| Thunderstruck a răspuns (pentru Maslea_Lucian_1991):

Nu stiu, scuze, de fapt, nici nu stiu daca exista, unele au solo-uri grele, altele riff-uri grele, altele ritmuri grele, dar nici daca as stii fiecare melodie n-as putea spune...

| Maslea_Lucian_1991 explică (pentru Maslea_Lucian_1991):

Thunder te rog raspunde-mi la intrebarea asta
cat de buna ti se pare chitara asta avand in vedere ca esti expert in produse de calitate http://esound.ro/......igbag.html

23 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

O chitara electrica si un amplificator bun te-ar costa aproximativ 500 de lei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexs99):

Mda,sigur.

| Maslea_Lucian_1991 explică:

Care imi poate da un tuner pentru chitara online cu tot cu site