| mihi a întrebat:

Care e diferenta lumina de xenon si cea de neon?

2 răspunsuri:
| anonim a răspuns:

Amandoua sunt gaze rare.insa lumina de xenon are mai multi lumeni decat dea de neon.problema vine cand trebuie sa incalzesti gazul pentru ca electronii sa se miste.la lumina de neon, electronii se lovesc de un ecran ce are un praf care se numeste luminofor, iar acesta lumineaza, pe cand la becul cu xenon, este putin mai complicat principiul de functionare, si implicit mai costisitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Xenon din cate stiu e cea care e folosita la masini si la telefoanele mobile(unele modele de tel.)e o lumina data de un gaz care ilumineaza si are aceasta denumire. Cea de neon parca are niste rezistente si tot cu ceva praf parca sunt date neoanele dar nu stiu exact.