| PaulMPIC a întrebat:

poti circula cu neon si faruri xenon aprinse si jante fluorescente pe strada (europeana) daca sunt omologate

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Da,normal,eu tocmai mi-am omologat un girofar rosu-albastru, m-a costat 10 lei la nea' Costica de peste drum...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Neoanele nu ti le omologeaza nimeni, xenoanele daca nu sunt din fabrica slabe sanse asa ca lasa cocalareala pe sosele

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

NU.
Orice modificare la sistemul de iluminare/semnalizare ale masinii trebuie omologate de RAR.
Jantele luminoase si neoanele nu cred ca vor fi acceptate, iar xenoanele se pot omologa doar pe masinile care au faruri speciale (omologate) pentru asa ceva, mai exact doar pentru farurile cu lupe pe faza scurta.
In plus, nu ai voie sa pui ce culori vrei tu, in luminile de la masina. Culoarea albastra de exemplu este rezervata autovehiculelor de interventie (ambulante, politie, jandarmerie...).
Citeste legislatia in vigoare, daca ai 'masinute' in cap. Va fi un plus cand o sa dai de permis.

| Heyheyy a răspuns:

Cel m-ai sigur nu o sa iti dea voie cu neon si jante fluorescente, cu xenonul mai merge si sa fie omologat...