| NicVal74 a întrebat:

Care este cea mai buna placa de captura video pentru conectarea unui bluray player la pc si a recupara fisiere video de pe un bd-r de 25gb?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu placa de captura video nu se pot recupera fisiere de pe un disc Blu-ray.
Daca discul inca este citibil (macar partial), atunci fisierele inca accesibile se pot citi (si copia) printr-o unitate interna sau externa de discuri Blu-ray.
O asemenea unitate externa este:
https://www.fruugo.ro/......-630668577
care se conecteaza printr-un port USB, dupa care se pot citi (si copia) fisierele de pe discurile dorite.

| NicVal74 explică (pentru Bula):

Am unitate optică LG-hitachi bluray

| Bula a răspuns (pentru NicVal74):

Este in PC sau cum o conectezi?
Fara fabricant si model nu ma pot pronunta asupra ei.

| NicVal74 explică (pentru Bula):

Internal SATA 16x Blu-ray Disc Rewriter Hitachi-LG BH16NS55, SATA, Black, o am conectat prin Adaptor AXAGON 1x USB 3.0 Male - 1x SATA 2.5 inch SSD/HDD Female

| Bula a răspuns (pentru NicVal74):

OK, ar trebui sa citeasca discul /discurile.
Intai incearca cu un CD sau DVD cunoscut, care se poate citi.
Dupa aceea si cu BR.

Nota:
Daca discul BR este transparent (tinut spre lumina), atunci este "mort", adica inutilizabil.

| NicVal74 explică:

Faza este ca asta nu inteleg o sa vada windows-ul 11 bluray playerul Samsung prin aceasta placa video? si o sa pot reda cu un player gen vlc care are setare de captura ecran?