| Mateicovrig a întrebat:

Ce aparat mi-ar trebui ca sa incalzesc carcasele telefoanelor lipite cu adeziv?

2 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Un uscător de păr nu ai prin casă?

| Korkodeln a răspuns:

Prima oara: daca vrei sa o faci pentru tine NU o face, telefoanele cat de cat moderne sunt greu de desfacut si usor de stricat.

Daca vrei sa o faci ca o afacere, iti trebuie fie o statie cu aer cald si cu duza cea mai mare te plimbi pe contur cu atentie cu aerul pus la 120C si debitul maxim, pana telefonul il simti fierbinte si nu poti tine mana pe el (60-70C). pe urma ori te chinuii cu chestii alea de plastic ori investesti 5EUR intr-un cleste cu ventuze si cu mare atentie tragi de ecran, atentie la ce parte e cablul de legatura, daca tragi de partea aia, ai distrus ecranul si/sau placa logica a telefonului.

Daca crezi ca o sa ai clienti, e momentul sa investesti intr-o placa fierbinte (hot plate) si cateva covorase de silicon, te ajuta si la desfacut si la uscat adezivul dupa. Nu uita inainte sa o folosesti masoara temperatura reala, chinezariile ieftine uneori sunt calibrate aiurea, gasesti un termomentru de ala fara contact de pe vremea covid.