| Generalgrevious031 a întrebat:

Cum pot instala Winamp pe Linux?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai instalezi pacheul-convertor pentru rularea programelor Windows. Se numeste "Wine" si se gaseste instalabil in magzinul de programe al distributiei Linux folosit de tine.
Copiezi folder-ul care contine Winamp (versiune 2. xx) intr-un loc accesibil (de exemplu: direct pe masa de lucru) si dai drumul prin dublu-click pe fisierul "winamp.exe".

| Simpatic a răspuns:

Ei zic ca da, dar nu imi pare o versiune oficiala linux aici de exemplu https://snapcraft.io/install/winamp/ubuntu
as cauta alternative pentru linux fata de winamp

| adryang78 a răspuns:

Folosești Wine sau PlayOnLinux. Ambele pot fi găsite în centrul software sau gestionarul de pachete, în funcție de ce distribuție Linux folosești.
Dar sunt multe alte alternative create să ruleze nativ pe Linux: Audacious, Clementine, Strawberry, Rhythmbox și multe altele.
De regulă, atunci când instalezi o distribuție Linux ai deja, implicit, un media player.