| Adi1987 a întrebat:

Doresc sa cumpar o placa de baza Intel gigabyte aorus z790 master, cat este buna ca performanta? Ca sa nu regret ca am cumparat-o

Răspuns Câştigător
| Anonim8789 a răspuns:

Placa de bază Gigabyte Aorus Z790 Master este una dintre cele mai avansate și performante plăci de bază disponibile pentru procesoarele Intel de generația a 12-a. Cu un set complet de caracteristici de ultimă generație, precum suport pentru procesoarele Intel Core de a 12-a, sloturi PCIe 5.0, conectivitate Thunderbolt 4 și multe altele, este o alegere excelentă pentru construirea unui sistem de gaming sau de lucru de înaltă performanță. Cu toate acestea, este important să iei în considerare și alte aspecte ale configurației tale, cum ar fi compatibilitatea cu alte componente și bugetul disponibil. Dacă te bucuri de caracteristicile și specificațiile acestei plăci de bază și se potrivesc nevoilor tale, este puțin probabil să regreți achiziționarea ei.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

De bune toate 4 sunt aproximativ la fel de bune,
chipseturile de top au condensatori japonezi de calitate, VRM de calitate, si toate functiile necesare (daca doresti OC de top, verifica numarul de faze pe VRM)

INSA ca amanunt:
Gigabye are de vreo 2-3 ani probleme destul de mari cu BIOS-ul (bug-uri).
Poti risca, dar mai sigur e sa mergi pe MSI, cum am facut eu.

Nici Asus nu sunt mai cu mot, Crosshair Hero VII are diverse probleme cu RAM-ul (MSI suporta frecventa maxima indicata pe site-ul placii, la Asus nu e cazul, face fite cu G.Skill si Corsair, iar cu alte branduri nu am incercat)
si cu sunetul (nu e vorba ca nu merge sunetul deloc, dar s-au apucat ei sa modifice chipsetul si driverul facute foarte bine de RealTek si l-au dat peste cap, nu functioneaza in Windows 10-11 sunetul pe toti satelitii daca folosesti cablu digital. Pe cablu normal merge bine. Am testat sistemul pe alte 3 placi de baza, merge bine, doar cu acel Asus nu vrea).

Nu exista brandul perfect, fiecare are problemele si chichitele lui, dar ca regula generala, Gigabyte au decazut putin in ultimii 3 ani (cel putin la placi de baza, la placi video nu am auzit multe plangeri).
Colac peste pupaza, sursele lor din gama GP-PxxxGM sunt adevaate bombe cu ceas, au recunoscut si ei problema.

Posibil sa ai ghinion cu oricare, insa eu as alege cu ochii inchisi altceva, de ex MSI MPG Z790 CARBON WIFI
Sau TOMAHAWK / TOMAHAWK MAX

https://www.pcgarage.ro/......pset-z790/

NU sunt hater si nu am nimic cu Gigabyte, dar eu aleg produsul mai performant, nu ma las furat de niste luminite.
Placa dorita de tine are un pret nesimtit si nu e cu nimic mai buna decat cea/cele recomandata/e de mine.

| Ancadorinapascale1993 a răspuns:

Nu mă pricep la din astealaughing
Dar ca idee, ce review-uri are pe eMAG?
Te-ai uitat?

| Adi1987 explică (pentru Ancadorinapascale1993):

Are niste review-uri "jos palaria, face toti banii"