| KidOoNh a întrebat:

FUNDA Daca imi schimb placa video la pc trebuie reinstalat windowsul? Precizez ca inainte de a schimba placa video o sa dezinstalez driverele de la placa pe care o detin in acest moment?

9 răspunsuri:
| taken a răspuns:

Nu trebuie reinstalat sistemul de operare.
Ca fapt divers ce placa schimbi cu ce placa?

| KidOoNh explică (pentru taken):

Poi as vrea sa schimb un MSI Nvidia GT220 cu un ASUS GTX 660

| Generalul a răspuns (pentru KidOoNh):

Am avut si eu un GT 220, dar da, GTX-ul e o bestie, daca si restul componentelor PC-ului te ajuta, vei putea juca orice cu noua placa!

| taken a răspuns (pentru KidOoNh):

Este vorba despre acelasi driver, nu stiu daca are rost sa-l dezinstalezi si sa-l instalezi din nou.
Asta ar fi cel mai nou driver:
http://www.geforce.com/drivers/results/66883
Am GTX 660 TI si Windows 7 x64 si am acelasi driver.
Poti instala GeForce Experience:
http://www.geforce.com/geforce-experience/download
Te anunta cand apar driver-e noi.
Cum a spus si Generalul spun si eu, adica iti trebuie un procesor bun si ceva Ram.
Spor la jocuri, ai sa ai treaba multa.
Sursa este bunisoara(GT220=58W,GTX660=140W)?
http://www.hwcompare.com/13371/geforce-gt-220-gddr3-vs-geforce-gtx-660/

| KidOoNh explică (pentru taken):

Am Intel core i3 3.5 ghz, 8gb ram 1333 mhz

| taken a răspuns (pentru KidOoNh):

Este bine, procesor bun, RAM mai mult decat suficient.

| Generalul a răspuns:

Nu trebuie reinstalat, asigura-te doar ca o sa ai ultimele drivere pentru placa noua.

| mihaituneup a răspuns:

Nu.

| cony a răspuns:

Nu.