| SmokeyEye a întrebat:

Model Laptop: Asus
Sistem de operare: Windows 7 ultimate

Problema: Cand isi revine din standby sau hibernate, nu mai merge netul (problema ba la IP, ba la DNS). La fel si daca scot cablul(LAN) si il bag iar.

Mentionare: Nu am IP static.

Cum remediez eu problema: Dau restart de fiecare data.

Intrebare: Cum pot remedia asta fara restart? ( nu merge cu Troubleshoot problems).

15 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Problema placa de retea cred.

| SmokeyEye explică (pentru dragos9234):

Daca merge ok dupa restart si nu dupa un pumn, tine strict de soft. Aveam problema asta si acum 2 reinstalari de windows... Laptopul e in garantie dar crezi ca daca il trimit in service, ma baga aia in seama? O sa zica ca merge( pentru ca merge, cand il pornesc)

| dragos9234 a răspuns (pentru SmokeyEye):

Le spui exact care este problema si trebuie sa ti-l primeasca in service.
Eventual le si arati ce se intampla.

| victorandrei a răspuns (pentru SmokeyEye):

Cum ai net-ul? pppoe?

| victorandrei a răspuns:

Cred ca ai net-ul prin pppoe, ai inca o conexiune facuta cu user si parola?

| SmokeyEye explică (pentru victorandrei):

Am DHCP. Nu am niciun username sau parola. Stau in camin. Impart banda cu sute de studenti. Probabil cand e in standby iar ip-ul nu e folosit, fiind dinamic il aloca unei alte persoane iar eu cand il repornesc, acel ip nu mai merge.

| victorandrei a răspuns (pentru SmokeyEye):

Nu are cum sa il aloce altcuiva atat timp cand placa de retea este alimentata, daca intra in stantby este alimentata placa de retea

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmokeyEye):

L-ai lasat mai mult si nu si-a revenit, a fost neaparat necesar sa-i dai restart?

| SmokeyEye explică (pentru anonim_4396):

Apăi...N-am stat niciodată să aştept prea mult, că e nevoie mare de net. Dacă dau restart, durează 30s aproximativ... Crezi că îşi face mai greu configurarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmokeyEye):

Lasa-l odata mai mult, sa vezi daca o ia din loc. In principiu ar trebui sa mearga dupa cel mult 1-2 minute. Asta de curiozitate.
Mai incearca si varianta disable si din nou enable (click dreapta pe iconita placii de retea si disable). Incearca-le pe ambele.

| SmokeyEye explică (pentru anonim_4396):

Am scos mufa de net si am bagat-o iar. Dupa mai putin de un minut imi zice: no internet acces. Oricat il las, nu merge, doar daca dau restart. Daca dau disable degeaba mai dau enable ca nu merge.

| SmokeyEye explică (pentru anonim_4396):

Newslatter: cu alt cablu de net, de la UPC, prin modem- nu am aceasta problema. Ciudat... Deci nu-i de la placa mea de retea sau windows

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmokeyEye):

Mda, in principiu nu avea ce sa fie in neregula, daca merge cind pornescti PC-ul, trebuie sa mearga si cind iese din repaus. Cablul am uitat sa-ti spun sa-l verifici.

| SmokeyEye explică (pentru anonim_4396):

Tipic pentru baieti sa nu recunoasca faptul ca nu au stiut sa rezolve o problema."am uitat"- de fapt= "nu mi-a trecut asta prin cap" Crede-ma: postez aici o intrebare doar cand nu stiu raspunsul. Iar daca eu nu il stiu...Nu stiu daca ma poate ajuta cineva happy
Oricum, Merci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SmokeyEye):

Sigur ca e tipic, masculii sint doar un rau necesar laughing