| Zayn007 a întrebat:

Salut.Am si eu o intrebare despre pc-ruile porninte 24/7.Cat time rezista un calculator 24/7 fara sa se strice? Adica o sa am nevoie de pc tinut aprins cam de joi seara pana duminica seara aprins.Sugestii cum pot face asa ceva?

Răspuns Câştigător
| BadWaffle a răspuns:

Nu se intampla nimic, chiar e 'recomandat' sa il tii deschis, cand aprinzi/inchizi PC-ul diferentele de temperaturi sunt oarecum mari, din tot pc-ul HDD-ul e singura componenta cu fiabilitate mica in comparatie cu celelalte componente ( HDD-ul classic cu platane... ce e mecanis se uzeaza in timp, SSD-ul e alta poveste )
sursa se poate 'uza'... dar asta in caz ca e una de calitate proasta "facuta pe vapor" sau sunt fluctuatii frecvente pe reteaua de curent.

ar mai trebui sa tii cont de temperaturile din unitate... foleste HWmonitor, in general temperatura la CPU nu ar trebui sa depaseasca 50 grade in stres. placa video ~80 grade, HDD-urile 25-40 grade.

| Zayn007 explică (pentru BadWaffle):

Baga si tu drake. Vlad sa vorbim mai multe.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Il deschizi si il lasi deschis, dupa care te rogi sa nu se ia curentul. Preferabil sa ai un UPS, ca sa stai mai linistit. Mie mi-au mers calculatoarele de-a lungul timpului si cite 30-40 de zile non-stop fara probleme, si discutam de configuratii diferite.
P.S. Componentele pe care le-am tras pe dreapta de curind (AMD X2 4000+, MSI NEO-F v3, 2 module DDR2) au mers in conditii de stres (CPU+FSB OC, memoria cu voltaj de 2.1 V) timp de aproape 5 ani, cam 23.5 ore pe zi in medie (deh, mai plecam si eu in vacanta sau prin tara cu treburi), si inca sint perfect functionale.

| didi27 a răspuns:

Nu se intampla nimic cu el. Eu il am de 9 luni si merge NON STOP 24 din 24 de ore.Forte rar il mai inchid.