| BiancaTurcan1994 a întrebat:

Salut. Am si eu o problema. Pe data de 6 decembrie mi-a fost spart contul de Facebook. Am accesat un link care părea a fi de la Facebook si acel tip/tipa mi-a preluat accesul contului. A schimbat limba in indoneziana, a schimbat parola, a sters mailul meu si nr de telefon etc. De pe 6 decembrie incerc sa imi recuperez contul. Problema este ca pe adresa de email pe care aveam contul imi apare ca si cont de utilizator vechea mea parola. Am incercat sa schimb adresa de email si parola. Am reusit, insa mi se cere unul din codurile din generatorul de coduri la care eu nu am acces. Incerc sa imi confirm idetitatea la Facebook, cu buletin, certificat de căsătorie, pasaport etc insa ei nu imi ofera accesul menționând : can’t give you access to this account or help with your request until we receive an accepted form of ID that matches the information listed on the account. Learn more about the types of ID we accept in the Help Center. Mentionez ca si contul de Instagram era conectat cu Facebook, dar acest lucru nu ma ajuta deloc... Inca o problema ar fi ca atunci cand incerc sa scanez documentele de identitate poza nu iese deloc cum trebuie. Poate are cineva vreau sfat sau a trecut prin asa ceva. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Hmmm... nu mai poti sa te loghezi deloc in cont sa generezi 2FA-ul, deci cam nasol. Oricum, pentru viitor, instaleaza GA si activeaza 2FA la toate conturile pe care le mai ai. Si fara parole gen numar de telefon sau cuvinte de dictionar. Parola ideala e gen 5aG*4! mP:$n3D%R

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu a fost spart nici un cont, ci hijacked fiindca ai fost pampalau. Sa iti fie cu invatatura de minte. Din ce zici, ei cica nu iti ofera accesul "until we receive an accepted form of ID that matches the information listed on the account" - pai tu le oferi ID-ul sau nu?

| BiancaTurcan1994 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da le ofer. Mai degraba sunt pampaloaica decat pampalau. Da le ofer. Am reusit de am schimbat parola cu ajutorul unui alt email de al meu. Insa imi cere un cod de autentificare la care eu nu am acces. Am urmal pasii pentru a le trimite acte doveditoare insa primesc intotdeauna acelasi raspuns. Am incercat si cu ajutorul unui prieten insa contul meu nu mai poate fi gasit pe Facebook

| BiancaTurcan1994 explică (pentru GabiDumitrescu):

Intrebarea este daca se mai poate face ceva sau nu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BiancaTurcan1994):

Cel mai probabil a fost contul sters de catre hijacker, posibil folosit pentru spam si sters de catre FB. Ce cont de autentificare iti cere mai exact? E probabil un cont care se trimite prin email.

| BiancaTurcan1994 explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi cere codul din generatorul de coduri pe care eu anterior nu il aveam activat. Acum acest generator de coduri este "activ" dar eu nu am acces la acele coduri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BiancaTurcan1994):

Generator de coduri - cumva Google Authenticator, pentru 2FA?

| BiancaTurcan1994 explică (pentru GabiDumitrescu):

Exact. Insa eu nu aveam 2FA activat. Mi sa activat in momentul spargerii. Ulterior am incercat sa descarc google Authenticator, insa nici o șansă de recuperare. Acesta trebuia descarcat inainte.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BiancaTurcan1994):

Hmmm... nu mai poti sa te loghezi deloc in cont sa generezi 2FA-ul, deci cam nasol. Oricum, pentru viitor, instaleaza GA si activeaza 2FA la toate conturile pe care le mai ai. Si fara parole gen numar de telefon sau cuvinte de dictionar. Parola ideala e gen 5aG*4! mP:$n3D%R