| RăzvanSTO a întrebat:

Salut, care dintre aceste doua sisteme se va comporta mai bine in jocuri, si pe ce rezolutii. Rog sa raspunda doar cunoscatorii. Btw nu stiu de ce nu merge sa pun linkuri aici dar voi specifica componentele.
Sistem Goblin de pe pc garage.
Procesor: Amd ryzen 3 2200g 3.5 ghz
Ram: 8 gb dual chanell 2666 mghz
Placa video: MSI Gtx 1050 ti 4Gb
Asta ar fi primul. Al doilea:
Sistem Diaxxa de pe Cel
Procesor: Amd ryzen 5 1300x 3.5 ghz
Ram: 8 gb single chanell 2666 mghz
Placa video : Dedicata Nvidia Geforce Gtx 1050 Ti 4 GB
Va rog sa mi spuneti care este mai bun si ce jocuri va rula si pe ce rezolutie. Si daca stiti voi alt pc bun de gaming pana in 2600 de lei. Multumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

In jocuri conteaza mai mult placa video decat restul care este exact aceeasi (gtx 1050 ti ). procesoarele sunt si ele 99% la fel. Deci nu o sa vezi diferente.Eu las alege pe cel de pe pc garage pentru ca are procesorul mai nou ca generatie putin si faptul ca cel.ro cam dau tepe, gen iti trimit pc stricat sau faze de genul.

| RăzvanSTO explică (pentru ClaudiuM1997):

Poti sa mi spui daca ar merge pe high urmatoarele jocuri? Cod ww2, ac syndicate, lol, fortnite si mafia 3?
Multumesc anticipat!

| bogdan324 a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Mafia 3 e in joc oribil optimizat, imi pune in genunchi pana si 1060-ul meu(varianta de 6gb, ceva mai performanta fata de un rx 570) cu totul pe high.In schimb pe un medium-high merge brici.
Restul jocurilor nici nu se mai pune problema, merg fara probleme pe setari maxime pe acel sistem(60fps+).

| RăzvanSTO explică (pentru bogdan324):

Multumesc de raspuns, dar as opta pentru sistemul asta, ce parere ai?
https://www.pcgarage.ro/......4gb-gddr5/

| ClaudiuM1997 a răspuns (pentru RăzvanSTO):

Cel mai ok e sa te uiti pe Youtube la filmulete gen " JOCUL X 1050 ti 4gb fps " si sunt videoclipuri cu cam toate jocurile. Ignora procesorul de pe yt ca nu conteaza. Cat am vazut jocurile mafia 3, cod ww2, syndicate merg pe HIGH la 1080P fara bai.LOL si FORTNITE is jocuri care mergeau perfect si pe vechiul meu laptop (placa video jumate din 1050 ti ). Dupa parerea mea cu un 1050 ti nu o sa ai probleme inca vreo 2-3 ani si in acel moment poti sa o schimbi usor cu alta placa video.

7 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Procesorul este absolut identic ca si performante in ambele sisteme, atata ca cel de pe pcgarage are si o integrata in el.
Cel de pe pcgarage are o petarda de sursa, pe cel nu specifica sursa dar tind sa cred ca este aceeasi situatie.
Eu as tinde mai mult spre asa ceva:
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3503832/
In gaming este net superior, acel rx 570 sterge pe jos cu 1050 ti-ul, este la fel de bun ca un 1060 3gb doar ca ai 4gb memorie video ceea ce ajuta mult in jocurile noi, iar AMD fac drivere mai bune in timp.
Procesorul e putin mai slabut dar placa video va compensa cu mult.
Placa de baza e ieftina dar pentru un procesor ca ala n-ai nevoie de cine stie ce VRM, va fi mai mult decat ok pentru tine.
Sursa este mai mult decat ok si o poti pastra cand vei face upgrade-uri.
Totul cam pe la acelasi pret(asta daca cei 82 de lei in plus nu sunt o problema)

| bogdan324 a răspuns:

Atunci ia-l pe acela daca vrei prebuild.Dar in jocuri gen mafia 3 dai si tu setarile pe medium-high daca vrei fps-uri ok.

| Țoglă a răspuns:

Orice ar fi, îți iei de pe pcgarage.