| R3zZ a întrebat:

as vrea sa creez un site si nu stiu despre ce sa-l creez.
Va rog dati-mi niste idei!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideea contează cel mai mult. Dacă e bună merge, dacă nu... consumi resurse degeaba.

Nu am idei. Cele pe care le am le aplic. :P

Totuși, câteva sugestii:
- alege un domeniu cu concurență slabă, dar totuși de interes :: nu te pune să faci site-uri cu anunțuri publicitare: sunt destule... nu prea ai șanse... În schimb, s-ar putea să reușești cu un site dedicat pasionaților de origami. Ai putea face: Comunitatea Origamiștilor Români (s-ar putea să nu existe încă)
- nu căuta succesul imediat, ci încearcă ceva mai greu: să faci un site util, nu care să facă oamenii să-și piardă timpul :: chiar dacă e mai greu de monetizat, altă satisfacție vei avea la final. Asta zic eu că am reușit cu www.desenez.net (Dacă vrei ți-l vând... :P)
- alege un domeniu cât mai ușor de reținut. Nu te zgârci să iei unul.ro dacă e pentru români. De la rotld.ro dai vreo 200 de lei, dar e al tău cam pentru totdeauna.
- alege un domeniu în care te pricepi sau cel puțin unul pe care vrei să-l aprofundezi :: o să câștigi cel puțin dezvoltarea personală și o să lucrezi cu interes
- fii original, adu ceva nou :: fiecare om e unic, deci n-ai scuze: trebuie să afli pentru ce ești bun în Univers - și ai timp limitat să aplici. :)
- fă un site de care să nu-ți fie rușine niciodată și în fața nimănui
- dezvoltă-l în așa fel încât să nu fii singura persoană care adaugă conținut :: în cazul meu - sigur n-aș fi avut succes cu un site în care să fie numai desene de-ale mele. Alta e treaba când sunt 2000 de conturi de desenatori să zicem. Când lucrează mai mulți (ideal: fără să-i plătești) vei avea conținut proaspăt

Succes! :)
P.S. On-topic:
- ar fi tare un site în care orice român să se poată să se înscrie și să spună: Pentru 15 lei / oră sunt dispus să... (fiecare ce vrea: zugrăvit, desenat, cântat, bucătărit etc.) S-ar putea numi: 15leipeora.ro :: Sau: Pentru 25 de lei aș fi dispus să tund iarba... spăl 20 de pantofi etc. S-ar putea numi: 25lei.ro :: Adică un fel de oferte de muncă pentru proiecte mici. :) Ar fi vizitat de cei care n-au de lucru, dar sunt dornici și de cei care caută forță de muncă. Nu e prea complicat dacă ai cunoștințe de programare. :)

| R3zZ explică (pentru anonim_4396):

Ms mult
Ai funda

| anonim_4396 a răspuns (pentru R3zZ):

Cu plăcere. Mulțumesc mult pentru fundă.
Să mă anunți când ai proiectul făcut... sau în lucru. Sunt interesat cum merge. happy

7 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Despre ceva ce te interesează sau de care eşti pasionat/ă tu.

| Brotacelul a răspuns:

Daca vrei cea mai simpla varianta, ti-l poti crea cu ajutorul www.ucoz.ro.
Succes!

| BogdanVasc a răspuns:

Ceva site cu filme porno legale, ca in Romania nu sunt.

| bogddan4you a răspuns:

Este mai bun sa-ti faci un sait blog sau ceva de genul si sa faci bani cu google adsens poti sa-ti faci o afacere uite daca vrei te ajut eu sa-ti faci o afacere online si sa-ti fac publica afacerea pe net si pe unde pot te costa 2 euro pe tel si te ajut iti fac sait sau blog si cu ce domeniu vrei tu daca te hotarasti id mess anonim4you44 te astept sa te ajut cu placere.

| MisterTheGamer a răspuns:

Poti sa-ti faci fourm
un sait de glume
sport
stiri