| Anonimulnegru a întrebat:

Salut TPU. De când o să pot să dau upgrade la Windows 11? Și când o să dau upgrade toate fișierele și aplicațiile de pe PC o să rămână pe pc sau o să se șteargă?
Dau Funda!

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu zic sa stai potolit, vor face cu win 11 la fel cum au facut cu win 10 adica il vor da gratuit de inceput intr-o forma beta si o sa fie plin de spyware de la ei, telemetrie and stuff, adica Microsoft o sa stie tot ce faci pe acel PC.
Eu unul mai astept, sa se descopere acele softuri ale lor sa le modifice programatorii si hackerii si apoi sa le faca publice cum putem scapa e ele, asa cum se intampla de la win 8 incoace.

| sierra1 a răspuns:

"când o să dau upgrade toate fișierele și aplicațiile de pe PC o să rămână pe pc sau o să se șteargă? "

fișierele create de tine rămân dar tu fă-ți o COPIE de rezervă așa, just-in-case

| NLS a răspuns:

Merita sa astepti macar 2-3 luni dupa lansarea oficiala din 5 octombrie.
Versiunea actuala, proaspat lansata, e plina de tot felul de bug-uri.
(care vor fi cu siguranta corectate in versiunea finala, insa posibil vor exista alte incompatibilitati. Da-le timp si producatorilor de periferice si de placi de baza sa scoata update-uri... ).

| gabicoo a răspuns:

Se lansează pe 5 octombrie! Va veni gratuit prin Windows Update! Daca PC-ul tău e compatibil vei trece la W11 dacă nu rămâi la W10!
Fișierele personale vor rămâne la locul lor!

| Zuzu1991 a răspuns:

In teorie Mircosoftii spun ca nu or sa se stearga
in practica eu NU am incredere intr-un windows reciclat... absolut DELOC nu am incredere

Răspuns utilizator avertizat
| FantasyBoy a răspuns:

Doar daca ai procesor nou care suporta TPM 2.0. Altminteri, nu vezi Win11.

| Anonimulnegru explică (pentru FantasyBoy):

Am Ryzen 5 3400G

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimulnegru):

Depinde si de placa de baza. Si nu, nu ramane nimic pe calculator

| FantasyBoy a răspuns (pentru Anonimulnegru):

All mainstream Ryzen CPUs support fTPM. Windows 11 supports Zen 2 or later though but your 3400G is Zen+, 1 generation before Zen 2.
Dincoace zice ca invers:
https://www.extremetech.com/......stems-2016
Conteaza si placa de baza pe care e pus:
https://technosports.co.in/......indows-11/

| Anonimulnegru explică (pentru FantasyBoy):

Gigabyte B450, Ryzen 5 3400G și RX 460 placa video