| Adinutzzaa a întrebat:

Bună seara! Ce cartelă de roaming recomandați pentru o plecare de 4 zile din țară? Ideea este ca nu am nevoie de foarte mult, din păcate abonamentul meu nu are inclus opțiunea de roaming, astfel nu l pot activa. Mulțumesc anticipat!

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista cartela de roaming!
Roamingul este un serviciu telefonic care poate fi activat numai daca ai telefonul pe abonamnet.

Iti poti cumpara cartela telefonica din tara unde vei calatorii si poti suna de acolo cu acea cartela.
Atentie, telefonia internationala este foarte scumpa, de aceea te sfatuiesc sa folosesti o cartela telefonica cu mai multa DATA pe ea, ca sa poti suna cu messangerul de la faceBook, cu skype sau what'sApp.

| Adinutzzaa explică (pentru Violleta2022):

Există cartele pe care le cumperi și activezi roamingul pe el.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți iei un sim din tara in care te duci și gata.

Bula
| Bula a răspuns:

Intreaba furnizorul tau de telefonie (la caserie), cat costa un pachet de roaming, activat doar pentru o luna.

| Adinutzzaa explică (pentru Bula):

Nu văd rostul sincer pentru 4 zile să activez un pachet. Voiam să știu dacă existe cartele de 4-5 euro de roaming. La telekom stiu ca sunt cele de 12 euro, insa e prea mult pentru astea 4 zile.

| Bula a răspuns (pentru Adinutzzaa):

La Orange este cu 8 euro, dar activarea se poate face la abonament de 6 euro.
La Digi (abnamentul "Nelimitat" este de 5 euro lunar (sau mai putin, daca ai mai multe telefoane pe un abonament), iar pentru convorbirile in roaming UE vorbesti peste 1 ora pentru 1 euro.

| mont a răspuns:

Dacă telefonul tău este compatibil poți lua un esim internațional ieftin sau chiar gratuit la viteză mică și contra reclame - Firsty.

| Adinutzzaa explică (pentru mont):

Și de unde pot cumpăra?

| mont a răspuns (pentru Adinutzzaa):

De pe net, sunt aplicații le instalezi și instalezi și simul virtual dacă telefonul tău e compatibil.

| Adinutzzaa explică (pentru mont):

Îmi poți spune te rog ce aplicație pot instala?

| mont a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Firsty.

| georgcyc a răspuns:

Cartela SIM Orange