| iXtreMme14 a întrebat:

Mi-am cumparat acum 3 zile un A5 2017.Se incalzeste repejor,stiu ca e ceva normal la telefoanele nou-cumparate, dar cat va dura aceasta perioada in care se va incalzi mai repede? La voi cat a durat?

Răspuns Câştigător
| Mihalcea_Sebi_2000 a răspuns:

Da,e normal, Pai nu va dura mult, in mod normal o saptamana. Daca dureaza mai mult nu prea e bine.

| iXtreMme14 explică (pentru Mihalcea_Sebi_2000):

Am inteles.Multumesc.La tine cat a durat?

20 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Daca are spatele dintr-un aliaj metalic iar tu efectuezi sarcini stresante pentru telefon (capacitatile sale), atunci este normal sa se incalzeasca (insa timpul in care se incalzeste difera in functie de cat de multe sarcini efectueaza).
Daca se incalzeate foarte mult la sarcini usoare si consuma si bateria foarte repede, atunci telefonul este defect.
Si totusi, de unde stii ca incalzirea tocmai la telefoanele noi este normala? Imi poti da o sursa?

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Are spatele din sticla.Este si firesc ca telefoanele noi sa se incalzeasca, fiind prima lor utilizare si se acomodeaza cu ultilizatorul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

Cine ti-a spus asta? Pentru ca greseste.

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Un prieten de al meu.Si alti multi oameni

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai este ceva normal la telefoanele noi cumparate, dar nu este normal daca dureaza ma mult de o ora

| iXtreMme14 explică (pentru Bogdan70001):

Pai la mine inca se mai incalzeste repejor dupa 3 zile de la cumparare

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Nu este deloc normal. Nici macar nu are motive pentru care sa se incalzeasca. Nici macar atatea procese care sa streseze procesorul nu exista.
Eu cand mi-am cumparat telefonul, nu se incalzea. Doar acum, uneori cand folosesc Chrome si Youtube si ocazional in jocuri (am spatele din aliaj metalic deci caldura ar trebui sa se disipe repede).

| Bogdan70001 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu cred ca ai citit ce am spus mai sus.Este vorba de zecile de update-uri pe care si le face la primul boot.Adica el incepe sa-si faca update la toate aplicatiile pe care le alea + poate cauta si update-uri software.Ce-i drept unele telefoane vin cu update-urile gata facute, DAR NU TOATE.Si toate update-urile pe care le face solicita procesorul foarte mult.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Bogdan70001):

Eu sincer, am luat un J5 2017 de la Orange ca scos din fabrica si am facut update-urile si am instalat si aplicatiile din telefonul vechi, si totusi nu am avut "problema" asta.
Depinde si de cat de mult il folosesi, presupun. Eu nu l-am prea solicitat (mai mult Youtube si Chrome).

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Voi aveti noroc ca nu aveti aceasta problema. Sper ca saptamana asta sa se termine incalzirea rapida a telefonului meu

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

Mai, incalzirea asta este neobisnuita. Sigur este un defect. Dar tu il ridici in slavi pe acela care iti spune ca "este normal".

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Pai inseamna ca am cumparat un telefon defect? E nou nouţ.

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

Posibil, probabil.
Crezi ca toate telefoanele sunt ok din fabrica?
Eu zic sa insisti daca este in garantie sa mergi la service.
Insa nu am aflat (probabil s-a spus prin raspunsuri) care este temperatura la care ajunge telefonul, poti aproxima?

| iXtreMme14 explică (pentru LPCTSTR):

Intre 30°-40°C dupa 5-10 minute de utilizare normala.

| LPCTSTR a răspuns (pentru iXtreMme14):

Clar este defect.

| Bogdan70001 a răspuns:

Cateva ore ar trebui sa dureze si iti zic si de ce.
Pai telefoanele sunt noi, de obicei fara actualizari, deci la prima lui pornire el incepe deja sa-si faca toate update-urile automat, sa caute update-uri pentru software si in perioada asta el este suprasolicitat. Sper ca ti-am fost de ajutor. Funda>

| iXtreMme14 explică (pentru Bogdan70001):

Eu l-am luat acum 3 zile si inca se mai incalzeste repejor

| iXtreMme14 explică (pentru Bogdan70001):

Sper ca la mine nu va mai dura mult perioada asta

| BlossomGirl a răspuns:

Și eu mi-am achiziționat acum o lună, chiar 2 luni exact același telefon. Din moment ce are spatele de sticlă, este normal să se încălzească repejor, mai ales dacă este nou. În fine, eu după o săptămână n-am mai avut nici o problemă. Să-l folosești sănătos! happy