| CrazyM4x a întrebat:

Salut.
Am strans si eu o suma semnificativa de bani pentru a achizitiona un telefon. Pana acum m-am gandit la Iphone 3gs, 4 sau Samsung galaxy s. Cam ce ati alege dintre acestea 3, si care sunt diferentele intre ios si android? Care sunt mai convenabile din punct de vedere al bateriei si aplicatiilor utilizabile. Nu vreau sa-mi recomandati s2, s3 sau 4s, intrucat nu am bani necesari pentru ele. De asemenea, nici HTC sau LG.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Recomand Apple iPhone 4 32GB sau Samsung Galaxy S I9000, depinde care îţi place mai mult sau ce te interesează mai mult la un telefon...

Pentru COMPARAŢIE şi specificaţiile tehnice vezi linkul :
http://www.smartprix.com/compare.php?ids=1729,169,155

7 răspunsuri:
| davidtm a răspuns:

Eu zic sa ti iei un galaxy s. fata de iphone e foarte praf am avut 3 buc. si s au stricat.nu iti recomand iphone is foarte sensibile.galaxy e un telefon

| Laurretta a răspuns:

Iphone 4. Samsung-urile sunt lente, se incarca greu internetul etc

| BuGz a răspuns:

Eu as cumpara Samsung galaxy s deoarece este mi bun si dureaza mai mult pe lagga ifone.
diferenta dintre andorid siios este ca daca ai un tel cu adnroid poti realiza mai multt aapplicatii decat cu un IOS :d
BAFTA
FUNADA?

| GFStep a răspuns:

Salut, nu iti recomand iphone-ul pentru ca am auzit ca au probleme cu softul si pentru ca sunt si impotriva iphone-urilor. Androidul este peste ios pentru ca telefoanele cu android sunt mai puternice, au culori mai vii, au ecranul mai mare. Sunt mai multe aplicatii pe android, iar la baterie nu stiu cat tine un iphone. Eu am un LG 4x hd si ma tine 2 zile. Dintre cele 3 telefoane iti recomand galaxy s, dar daca vrei un telefon mai frumos si mai bun ca galaxy s iti recomand Nexus s, pentru ca e mai ieftin si mai bun. Te poti uita pe youtube sa vezi comparatie intre cele 2 si test benchmark.

| valentino52 a răspuns (pentru GFStep):

Nu stiu de unde confuzia asta ca exsta probleme pe iOS. Din contra probleme sunt pe android. iOS este un sistem foarte restrictiv dar in acelasi timp foarte stabil. Nu poti face mare lucru pe el decat chestii de baza pentru ca Apple nu te lasa de aia multi aleg android. Dar avantajul este ca pe iOS nu ai crash-uri, nu se blocheaza. Mai mult retina display e genial nu stiu cum poti sa zici ca telefoanele cu android au culor mai vii. super amoled hd se vede la fel de bine ca si retina intr-adevar dar versiunile mai vechi gen galaxy s sunt mult sub un iphone 4 ca stabilitate si culori. poate au procesorul mai bun dar se misca mai prost. in schimb ultimile telefoane scoase gen S3 sunt peste iphone oricum.

| GFStep a răspuns (pentru valentino52):

Sunt instabile pentru ca sunt foarte multe rom-uri scoase, variantele stock sunt mult mai stabile decat versiunile ios. De galaxy s, nu am ce zice, se vad culorile sterse..chiar si la s2, am vrut sa-mi iau s2, dar cand am vazut ce culori..eu ma refeream la telefoanele noi, gen s3, 4x hd, optimus g, note 2, galaxy Nexus, LG Nexus 4, etc. Depindr si de setarile facute, penteu ca ii poti seta governor, battery saver, I/o scheduler.

| DaLittleUK a răspuns:

Eu iti recomand un iPhone 3gs sau 4 pentru ca eu am un iPhone 3gs si e bun iar fratello are un iPhone 4 si e si mai bun.