| Alexanderbbv a întrebat:

Buna seara, incerc sa aflu de ce majoritatea persoanelor nu poata sosete atunci cand se duc la culcare.
Ba chiar multi nu poarta de cand intra in casa.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai repede te poti raci de la picioare desculte, mai ales daca ai probleme de circulatie slaba la ele.
Din acest motiv, celor cu probleme de circulatie (sau celor care nu au incalzirea picioarelor constanta) se recomanda purtarea ciorapilor, din material natural (bumbac), care ajuta si la atenuarea senzatiei de frig, la picior.

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca asa se simt ei bine.

| Violleta2022 a răspuns:

Este mai sanatos fara soseste, ca sa respire piciorul.

Apoi, in plapuma nu este chiar atat de frig, ca sa porti sosete, manusi sau caciula, nu?
Ce Dumneze mai porti, cand iesi afara daca te imbraci ca afara...sub plapuma? happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai purta sosete in pat? chiar atat de frig e la tine?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și ai aflat?

| Catrice a răspuns:

Fs un studiu. E mai sigur.

| Goete a răspuns:

Pentru ca pielea sa respire si sa nu stranga nimic vasele capilare.
Cel mai sanatos e sa dormi dezbracat

| Furnicuta000 a răspuns:

Motivul pentru care nu port e ca niciodata nu pot face curatenie luna in casa, mereu vor exista bacterii pe undeva pe jos si nu vreau sa stiu ca le iau pe picioare si le duc in pat. Iar patul pentru mine e cel mai curat loc din casa. Iar ca sa schimb mereu sosetele mi se pare complicat. Mai bine stiu ca ma spal ff des pe picioare. Asta cand am covoare. Cand scot covoarele si ramane doar parchetul port papuci si imi mai iau si sosete

| Floridori a răspuns:

Eu nu port nici afara.Nici macar iarna.
Urasc sosetele (si ciorapii de orice fel) cu toata fiinta.Mi se par extrem de incomode.

Nu exista alt motiv decat faptul ca asa imi place si ma simt mai confortabil decat daca as purta.

| VoidEternal a răspuns (pentru Floridori):

Adică tot timpul porți încălțămintea desculță?

| Floridori a răspuns (pentru VoidEternal):

Da laughing
Incalt direct cu piciorul gol orice tip de incaltaminte, in orice anotimp.
In oras, merg doar pe jos, oriunde as merge si pentru asta, vreau sa ma simt cat mai confortabil, chiar si daca trebuie sa merg mai mult.Asta inseamna confortabil pentru mine -fara ciorapi- oricat de ciudat ar suna pentru altii.

| VoidEternal a răspuns (pentru Floridori):

You... MONSTER! laughing

Glumesc, desigur, cred că circulația ta la periferice este top of the line daca nici iarna nu ai nevoie de suport termic. big grin.

Și eu mă număr printre cei care arunca șosetele odată ajunși acasa dar nu mi-a trecut prin cap că poate cineva sa nu le poarte DELOC. Biata industrie a ciorapilor... laughing

PS: Acum că ai făcut publică această informație s-ar putea sa te astepte in mesagerie niste scrisorele de la fetișiști. laughing

| Floridori a răspuns (pentru VoidEternal):

laughing
Nu ma contacteaza pe mine cei cu acest fetish, deoarece faptul ca incalt ghetele fara ciorapi, ar putea parea trasatura unui psihopat si asta ii va pune pe fuga. laughing

Circulatia mea nu este chiar top de la mama natura, dar incerc sa o mentin acolo.Ti-am spus, merg foarte mult pe jos.In plus, activitatea fizica mentine/creste temperatura corporala, deci ajuta si asta la incalzirea picioarelor.In plus, obisnuiesc sa fac dusuri cu apa rece.
Ca un plus din partea industriei, incaltamintea folosita iarna este imblanita si de buna calitate.

Stiu, pare ciudat pentru multi, dar fiecare cu propria nebunie (nu ca asta ar fi singura pe care o am, dar incerc si eu sa ma scot acum laughing ).

| VoidEternal a răspuns (pentru Floridori):

Welllllllll, sper sa ai dreptate și să se sperie deși cand e vorba de fetish-uri siguranța proprie tinde să cadă pe locul 2. Așa am auzit big grin. Într-un studiu big grin

Cat despre dusurile reci, am trecut și eu prin asta niste luni bune, dar silit de împrejurări. Sa o faci de buna voie înseamnă că ești o adevărată spartană, că tot erau ei cei care purtau același veșmânt și iarna și vara și toată lumea știe că nu poți purta șosete cu sandale. laughing

Sau daca vrei sa răsturnăm patriarhia, nu spartană ci amazoană. More gender appropriate. big grin

| blackann a răspuns:

Mie imi place sa le port 7-8 zile la rand ca sa se intareasca, ca o scoarta de copac si apoi cand ma incalt sa se inmoaie la loc de la transpiratie.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Sa simt patura cum imi atinge picioarele

| ForbbidenLife a răspuns:

Mulți oameni pot găsi mai confortabil să se culce fără șosete, deoarece pot simți că picioarele lor sunt mai libere și pot respira mai bine.

| Tatiana2af a răspuns:

E mai comod, poti să-ți miști degetele, nu ți-e prea cald... In principiu ca e mai comod

| Alex5363666 a răspuns:

Mie îmi plac Șosetele transpirate, un fetish mai crazy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Alex5363666):

Schimba ti ma poza ca sunt si copii pe acest site nu i ti este rusine?

| SȘDIKJAFN a răspuns:

Skip!