| Broadband a întrebat:

Cum scriu la tastatura cu diacritice,
s, t, a
etc
funda!

Răspuns Câştigător
| Hăgiul a răspuns:

Start -> Control Panel -> Region and Language -> (sus vei avea 4 sub-tabele) Keyboards and Languages -> Change keyboards -> Add ->Romanian (Romania)

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Control Pannel-> Regional and language-> romanian-> Ok. Si gasesti tastele in dreapta, pe tastele ] [ ';

| BiscuiteCuCiocolataa a răspuns:

Poi ai doua optiuni : downloadezi de pe net diacritice de pe diacritice.ro sau selectezi de acolo de jos din bara unde e EN pui sa fie RO si o sa trebuiasca ca sa faci ș trebuie sa dai click Alt dreapta si s si se face ș. Bafta.

| BalonashCuHeliu a răspuns:

Iti pui meniul in limba romana[nu in engleza]si o sa iti dea diacriticile-In love de ";"," ' " "." si "?"

| BOOBZen a răspuns:

Adica ș,ț,ă,î, pai dai acolo jos la bara, vezi unde scrie EN, dai click si dai pe RO, dai unele taste se vor schimba in : ștalk to the hand ț=' ă=[ î=]

| Hăgiul a răspuns:

Sau poti folosi site-ul srv.diacritice.com, pui acolo textul si el iti pune diacriticele.

| blackwidow a răspuns:

Initial trebuie sa ai instalat pack-ul pentru limba romana; dupa care te duci in control panel undeva la region and language, poate fi si la keyboard(depinde de ce versiune de windows ai) si selectezi de acolo limba romana si cam atat. Packul pentru limba romana ar trebui sa fie in calculator, daca l-ai luat din Romania. Daca ai Windows 7 te duci la update windows, optional updates si iei romanian language pack. La celelalte versiuni de windows sincer sa fiu nu mai stiu cum se face. Cauta pe google Romania language pack for windows „ce versiune ai tu". Bafta

| Florin199221 a răspuns:

Iti spun pentru windows xp, ca doar la asta stiutongue
1. intrii in control panel
2.intrii in Regional and Language options
3. selectezi tabul de sus "Langauges"
4. dai click pe "Details"
5. dai click pe "Add"
6.sectezi limba romana si dai ok
7. ar trebui sa-ti apara jos langa ceas limbile
7. ar

| sushi16 a răspuns:

Simplu iti pui tastatura pe romana si dai pe [ pentru ă, ] pentru î, \ pentru â,; pentru ş, ' pentru ţ
Funidza?

| Sabrina25 a răspuns:

Trebuie sa ai o setare facuta, ar trebui sa ai in bara jos ceva gen "EN" dai clik acolo si trebuie sa-ti apara RO dac anul iti apare faci asa. Intri in control panel unde scrie Regional and Language Options, iti va aparea alta casuta si apesi Languages sus iar dupa Details, Ai un loc acolo unde iti apar limbile pe care ai setari facute, dai add, apoi selectezi unde scrie input language, cauti romana, aply si ok Si gata happy

| Catalin_4903 a răspuns:

Nu cred ca mergethinking

| xxbiankaxx a răspuns:

Daca tastatura e in engleza, cum e de obicei (adica daca apesi pe tasta; chiar iti apare; )apasa alt+shift... tastele o sa fie; pentru ş, " pentru ţ, [ pentru ă, ] pentru î si \ pentru â. Ca sa revii la tastatura obisnuita apesi alt+ shift din partea stanga a tastaturii